That Guy With The Glasses.pl -Doug walker czyli Nostalgia Critic, Chester A. Bum i inni - strona główna

Jak robić filmy?

Czyli co i jak tworzymy - dyskusje i porady

Jak robić filmy?

Postprzez Gaido » Cz lip 21, 2011 3:14 pm

Niby jest podobny temat "Tips & Tricks" ale dotyczy głównie konkursu. Ten dotyczy ogólnie tworzenia filmów. Taki temat w którym moglibyśmy się powymieniać swoimi doświadczeniami w tej dziedzienie. Ogólnie by mozna było porozmawiać o wszystkim: Sprzęcie, oprogramowaniu, montażu czy też zupełnie innych kwestii związanych z tą dziedziną... No po prostu wszystko :D

Osobiście korzystam z pierwszej lepszej kamery SD. Mam statyw i nie wyobrażam sobie bez niego życia. Ogólnie jeśli cos można zamontować na statyw, to tam to montuje. Czyli właśnie kamera, mikrofon, oraz światła (zwykłe halogeny. Takie jakie możecie znaleźć np. na budowie. Daje bardzo ładne biale światło, ale wydziela z siebie jakieś milion stopni celsjusza).

W kwestii dźwięku od niedawna używam mikrofonu "Yeti". Ma kilka trybów działania w tym i jako mikrofon kierunkowy, czyli już nie muszę stać blisko "grzybka" by było mnie słychać (choć czasem wyglądało to cąłkiem fajnie :p). Przy okazji jest niesamoicie czuły i nie generuje szumów. Aczkolwiek kosztował mniej więcej tyle co mała wieś w afryce. Ale polecam o tyle, że w filmikach dźwięk jest znacznie istotniejszy od obrazu. Bo o ile jakieś śnieżenia i piksele na ekranie da się przegryźć, to kaleczący uszy dźwięk jest nie do zniesienia.

Do kamery nie mogę podłączyć mikrofonu (bo to biedna kamera po prostu :p) więc ścieżkę dźwiękową zgrywam osobno na komputer (tu używam Audacity) a obraz na kamerę. Później to razem miksuje w Adobe Premier.

I to właściwie tyle jesli chodzi o sam etap filmowania. Mógłbym godzinami pisać o innych aspektach tworzenia filmów, choć sam czuję, że jeszcze daleka droga przede mną. A Wy? No dalej. Przyznajcie się jak to robicie :twisted:

=============== Edit:

Swoją drogą prośba do moderacji/administracji. Dało by się stworzyć osobny dział "filmowy"? Coś podobnego jak "Your Video Reviews" na forum tgwtg który jest widoczny z poziomu strony głównej forum. Nie będzie wtedy trzeba specjalnie nurkować w "pzoostałościach" więc i dla chętnych/zdolnych będzie łatwiej takie filmowe tematy wyłowić. Tak tylko pytam :p
Avatar użytkownika
Gaido
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 697
Dołączył(a): Cz kwi 14, 2011 4:27 pm

Re: Jak robić filmy?

Postprzez Akane » Cz lip 21, 2011 8:20 pm

Gaido napisał(a):Swoją drogą prośba do moderacji/administracji. Dało by się stworzyć osobny dział "filmowy"? Coś podobnego jak "Your Video Reviews" na forum tgwtg który jest widoczny z poziomu strony głównej forum.

Done ;)

Zaś co do tematu - coś tam parę razy w życiu zdarzyło mi się nagrać, zresztą czasem kręcimy z BTM-em filmy z automatów tanecznych (uwieczniając siebie i znajomych w rozmaitych pląsach). Plus relacje z różnego typu wyjazdów. Jakiś czas temu nabyliśmy Sony HDR-CX115 i z czystym sercem mogę ją polecić. Jakość znakomita, w ciemnych pomieszczeniach też daje radę, zoom świetny, dźwięk niczego sobie.

Odnośnie oświetlenia (na potrzeby nagrań w warunkach "domowych") to swego czasu kombinowałam po prostu ze zwykłymi lampami - efekt średni na jeża, za to upał momentalnie robił się potworny. Na światło dotąd sposobu zatem nie znalazłam, Sony samo z siebie daje radę, przy czym efektu takiego jak u NC jednak się nie osiągnie. Tu trzeba by czegoś więcej.
Avatar użytkownika
Akane
 
Posty: 2082
Dołączył(a): So paź 23, 2010 4:06 pm

Re: Jak robić filmy?

Postprzez speiderman » Cz lip 21, 2011 8:28 pm

Sposoby mogą być różne. W filmie w którym AVGN pokazywał jak tworzy swoje filmy używał jednocześnie używał specjalnej lampy (taką jaką mają zakłady fotograficzne, nie wiem jak się ona nazywa) oraz zwykłej lampki biurowej z naklejoną cienką kartką :D . Zresztą cały materiał tutaj: http://www.gametrailers.com/video/the-m ... ack/717056

A sam nie mam żadnych technik. Kamerę mam od niedawna i nic konkretnego jeszcze nie robiłem. Wcześniej zaś miałem doświadczenie w kręceniu filmów aparatem cyfrowym :lol: . Często były niestety problemy z dźwiękiem, bo albo wiatr, albo za cicho, albo niechcący zasłaniałem palcem mikrofon :oops: .
Avatar użytkownika
speiderman
 
Posty: 1146
Dołączył(a): So paź 23, 2010 7:30 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Jak robić filmy?

Postprzez ichabod » Cz lip 21, 2011 8:41 pm

Spoony jakiś czas temu dosyć sporo o tym nawijał ;) http://spoonyexperiment.com/2010/08/12/ ... en-screen/
Obrazek
Avatar użytkownika
ichabod
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 1896
Dołączył(a): Śr sty 05, 2011 11:07 am
Lokalizacja: Toruń

Re: Jak robić filmy?

Postprzez Gaido » Cz lip 21, 2011 8:43 pm

Akane napisał(a):Done ;)


Dzięki :D

A co do oświetlenia to u mnie wygląda to jakos tak:

Obrazek

Światła są fajne. Aczkolwiek jak widać na zdjęciu nie używam niczego do rozproszenia światła. No i jak wspominałem strasznie grzeją i człowiek (tym bardziej mocniej odziany) zaczyna szybko się gotować i męczyć. Ostateczny efekt wygląda tak jak na tym filmiku:

http://www.youtube.com/watch?v=zoBYv3AtZXM

Ogólnie najlepiej by było mieć trzy światła. Jedno padające na aktora, jedno na tło, a trzecie to nie wiem za bardzo po co, ale brzmi ważnie :p Dzięki temu można było by pozbyć się cienia na ścianie i uzyskać efekt głębi.

speiderman napisał(a): Kamerę mam od niedawna i nic konkretnego jeszcze nie robiłem.


Trzeba kręcić :D
Avatar użytkownika
Gaido
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 697
Dołączył(a): Cz kwi 14, 2011 4:27 pm

Re: Jak robić filmy?

Postprzez Akane » Pt lip 22, 2011 6:43 am

Gaido napisał(a):Światła są fajne. Aczkolwiek jak widać na zdjęciu nie używam niczego do rozproszenia światła.

Teraz rozumiem skąd te okulary przeciwsłoneczne ;) Pewnie reflektory jednak trochę "dają" po oczach ;)
Avatar użytkownika
Akane
 
Posty: 2082
Dołączył(a): So paź 23, 2010 4:06 pm

Re: Jak robić filmy?

Postprzez Gaido » Pt lip 22, 2011 9:08 am

Akane napisał(a):Pewnie reflektory jednak trochę "dają" po oczach ;)


Bez nich chyba bym oślepł :D Choć przez okulary odnoszę wrażenie, że na filmiku wyglądam na niewidomego xD
Avatar użytkownika
Gaido
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 697
Dołączył(a): Cz kwi 14, 2011 4:27 pm

Re: Jak robić filmy?

Postprzez Akane » Pt lip 22, 2011 9:45 am

Mnie się raczej kojarzysz z wyluzowanym urlopowiczem, niż jednostką niewidomą ;)
Avatar użytkownika
Akane
 
Posty: 2082
Dołączył(a): So paź 23, 2010 4:06 pm

Re: Jak robić filmy?

Postprzez ichabod » Pt lip 22, 2011 10:21 am

Szczerze mówiąc, mi się skojarzyło z niewidomym, głównie przez okulary i ten statyw przed Tobą, myślałem na początku, że trzymasz jakąś laskę ;)


Nie wygląda to źle gdy odbija Ci się światło w okularach? Normalnie też nie używasz niczego do rozproszenia światła? W sumie chyba byle kartka by się nadała, żeby Ci tak nie dawało po oczach :P
Obrazek
Avatar użytkownika
ichabod
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 1896
Dołączył(a): Śr sty 05, 2011 11:07 am
Lokalizacja: Toruń

Re: Jak robić filmy?

Postprzez Gaido » Pt lip 22, 2011 10:38 am

ichabod napisał(a):Nie wygląda to źle gdy odbija Ci się światło w okularach?


Sam oceń. Link do filmiku jest :p Myślę, że jeśli nie zwróci się na to uwagi, to odbicie w okularach specjalnie nie rozprasza. U NC też można zobaczyć w okularach charakterystyczne białe prostokąty :p Bardziej chodzi o to, że ostre światło odbija się od lica i człowiek wygląda jak choinka na gwiazdkę.

ichabod napisał(a):Normalnie też nie używasz niczego do rozproszenia światła? W sumie chyba byle kartka by się nadała, żeby Ci tak nie dawało po oczach :P


Przy tych reflektorach nie robię tego z kwestii bezpieczeństwa. Nagrzewają się bardzo szybko i bardzo mocno, że taka kartka po 5 minutach prawdopodobnie by spłonęła. W tym i cały mój pokój. Więc bardzo ostrożnie obchodzę się z tymi światłami. Taką kartke mogę przywiesić na np. lampke biurową (co robiłem przy okazji innego filmiku), ale nie w tym przypadku.

Czytałem, że wystarczy światło odbić od jakieś białej powierzchni. Chociażby płyty ze styropianu. Tylko skąd wytrzasnąć taką styropianową płytę? xD
Ostatnio edytowano Pt lip 22, 2011 11:24 am przez Gaido, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Gaido
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 697
Dołączył(a): Cz kwi 14, 2011 4:27 pm

Następna strona

Powrót do Nasza twórczość filmowa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron