That Guy With The Glasses.pl -Doug walker czyli Nostalgia Critic, Chester A. Bum i inni - strona główna

Branża - Najciekawsze Gejowskie Filmy

O recenzjach Gaido (nie mylić ze Stachurskym, pomimo rzekomego podobieństwa)

Re: Branża - Najciekawsze Gejowskie Filmy

Postprzez Yeshu » Wt lut 14, 2012 4:14 pm

Radzę ci Gaido trochę pogrzebać w materiałach zanim zaczniesz robić filmik na teamat filmów o religii czy tylko o niej samej. Szczerze jest mi obojętne w co człowiek wierzy czy nie wierzy, byleby nie doprowadzało to go do złych skrajności.
Nie chce tutaj wychodzić na buca, ale jak narazie widzę twoje podejście jako "a bo religia guuuupia jest!", takie mam wrażenie.

Wiara w Boga nie oznacza kompletnego odpuszczenia sobie logiki czy racjonalnego myślenia tylko doszukiwanie się głębi i złożoności na tym świecie, nad którą czówa jakaś wyzsza siła i zdecydowanie nie jest to gruby dziadek siedzący na chmurce ;). Niestety media i pop-kultura wzięła wszystkie "ciekawe" stereotypy na temat osób wierzących i teraz już każdy Chrześcijanin to zacofaniec, anty-intelektualista i wogóle wróg "lepszego nowoczesnego" społeczeństwa.

Co ciekawe robi się tak z każdą grupą społeczną posiadającą jakieś wyraźnie odstające od jakiejś normy charakterystyki:
- wegetarianie to podobno sami hipisi co to biegają nago wokół jabłonek czekając, aż spadnie jabłko bo zerwanie go to tak jak morderstwo.
- ateiści to sami krwiożerccy biznesmeni wykupujący duże firmy i wyrzucający biednych ludzi na bruk.
- Polacy to same pijaki co tylko kradną dobre niemieckie samochody.

itp., itd.
- You have so little to offer.
- I HAD an offer in mind.
~Death, Darksiders 2
Avatar użytkownika
Yeshu
 
Posty: 552
Dołączył(a): N mar 27, 2011 3:47 pm
Lokalizacja: Warka

Re: Branża - Najciekawsze Gejowskie Filmy

Postprzez yahoo » Pt lut 17, 2012 7:31 pm

Gaido napisał(a):religia tłumaczy, że każda praktyka seksualna, która nie daje życia, jest grzechemp


wtf? stary, posiedź najpierw w temacie i potem się wypowiadaj, bo właśnie przez takie opinie każdy katolik wychodzi na osobę, która seksu nigdy nie uprawia dla przyjemności, a po to żeby mieć 10 dzieci

ogółem cały temat religii ci specjalnie nie wyszedł, ja, jako ciemnogrodzianin i zaściankowy katol, mogę to potwierdzić ;)
yahoo
 
Posty: 75
Dołączył(a): Śr lip 13, 2011 9:47 pm

Re: Branża - Najciekawsze Gejowskie Filmy

Postprzez Gaido » Pt lut 17, 2012 8:35 pm

Chyba zaraz zrobię osobny temat :p Można by było powiedzieć, że robimy offtop, ale skoro temat religii został poruszony w moim filmiku, to logiczne, że się do niego można odnieść. Pomimo, że głównym wątkiem jest homoseksualizm ;)

Yahoo, bardzo chętnie przeczytam co wg Ciebie religia sądzi o małżeństwach homoseksualnych i powodach dla których się na nie nie zgadza. Z pewnością przecież nie mam racji, że jest to kwestia płodności, prawda? ;)

Druga sprawa, już bardziej do filmiku z tematem stricte religijnym. Część z was mówi, że jest katolikami. Nie śmiem tego zaprzeczyć. Jednak czy nie jest to tak, że jesteście katolikami dlatego ponieważ urodziliście się w katolickim kraju, gdzie od dzieciństwa żyliście z takim wyznaniem? Czy gdybyście urodzili się w innym położeniu geograficznym w którym wyznanie było by zgoła odmienne, również byście dziś uważali, że Jezus, Duch Swięty i Ojciec to wasz Bóg? Absolutnie nie zadaje tych pytań by kogokolwiek obrazić, po prostu jestem cholernie ciekaw waszych opinii ;)
Avatar użytkownika
Gaido
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 697
Dołączył(a): Cz kwi 14, 2011 4:27 pm

Re: Branża - Najciekawsze Gejowskie Filmy

Postprzez migelito » Pt lut 17, 2012 9:54 pm

Gaido napisał(a):Część z was mówi, że jest katolikami. Nie śmiem tego zaprzeczyć. Jednak czy nie jest to tak, że jesteście katolikami dlatego ponieważ urodziliście się w katolickim kraju, gdzie od dzieciństwa żyliście z takim wyznaniem? Czy gdybyście urodzili się w innym położeniu geograficznym w którym wyznanie było by zgoła odmienne, również byście dziś uważali, że Jezus, Duch Swięty i Ojciec to wasz Bóg?


Zrobię Ci świństwo i odpowiem pytaniem na pytanie: czy gdybyś urodził się w rodzinie amiszów i nie widział na oczy komputera, bawiłbyś się w robienie filmików dla zabawienia gawiedzi? Czy gdybyś urodził się nie człowiekiem, a małpką kapucynką, pisałbyś dalej posty na forum, mył zęby szczoteczką do zębów i czynił inne rzeczy typowe dla człowieka? Czy gdyby dwa miliardy lat temu w nasza planetę pierdyknąłby wielki meteor, który rozbiłby ją w drobny mak, nasza dyskusja miałaby szanse za zaistnienie w przeszłości?

Innymi słowy: zamiast skupiać się na nieudolnych chwytach erystycznych*, skupmy się na tym, co jest teraz, w co wierzymy obecnie i jak zamierzamy tego bronić.

* rodem ze... szkoleń dla bankowców? :E
Cytaty, Które Przejdą do Historii:

"Szkoda, że nie śpiewałam, ale wyszło zajebiście" - Akane
Avatar użytkownika
migelito
 
Posty: 98
Dołączył(a): N wrz 04, 2011 10:39 pm
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Branża - Najciekawsze Gejowskie Filmy

Postprzez Gaido » Pt lut 17, 2012 10:41 pm

migelito napisał(a):czy gdybyś urodził się w rodzinie amiszów i nie widział na oczy komputera, bawiłbyś się w robienie filmików dla zabawienia gawiedzi? Czy gdybyś urodził się nie człowiekiem, a małpką kapucynką, pisałbyś dalej posty na forum, mył zęby szczoteczką do zębów i czynił inne rzeczy typowe dla człowieka? Czy gdyby dwa miliardy lat temu w nasza planetę pierdyknąłby wielki meteor, który rozbiłby ją w drobny mak, nasza dyskusja miałaby szanse za zaistnienie w przeszłości?


jeśli odpowiedź brzmi "Nie", to znaczy, że tak samo brzmi odpowiedź na moje pytanie? ;)
Avatar użytkownika
Gaido
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 697
Dołączył(a): Cz kwi 14, 2011 4:27 pm

Re: Branża - Najciekawsze Gejowskie Filmy

Postprzez migelito » Pt lut 17, 2012 11:21 pm

Co, z tego, że faktycznie ta odpowiedź brzmi "nie", skoro samo pytanie jest zabiegiem sprowadzania rzeczy ad absurdum i niczego nie wnosi do dyskusji, zatem jest według mnie zbędne, pozbawione sensu i nieważne... ;P
Cytaty, Które Przejdą do Historii:

"Szkoda, że nie śpiewałam, ale wyszło zajebiście" - Akane
Avatar użytkownika
migelito
 
Posty: 98
Dołączył(a): N wrz 04, 2011 10:39 pm
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Branża - Najciekawsze Gejowskie Filmy

Postprzez Akane » So lut 18, 2012 10:44 am

To i ja się wtrącę ;) Zbyt wielu jest w moim otoczeniu ateistów, bym mogła powiedzieć, że "wszechobecny" katolicyzm kształtuje nasze poglądy i ma wpływ na to, czy ktoś wierzy czy nie. Część moich znajomych po prostu nie wierzy w żadnego boga i to, że wychowali ich rodzice uczęszczający do kościoła, nie miało na nich wpływu. Do tego, żeby się określić (wierzę lub nie) trzeba dojrzeć. Jednym przychodzi to szybciej, drugim wolniej, a jeszcze inni ciągle się wahają. Czy gdybym urodziła się, bo ja wiem, w Turcji, dalej wierzyłabym w Boga? Pewnie tak, choć miałby On dla mnie inne imię. Wydaje mi się, że tak naprawdę wszystkie religie monoteistyczne skupiają się na tej samej Istocie, po prostu ich kultura w nieco odmienny sposób tworzy tło danej wiary. Chrześcijanie też kształtowali swoją religię, część obrzędów zapożyczając nawet od Pogan. Ale to wszystko jest w mojej ocenie jedynie "dodatkiem" do czegoś, co człowiek albo czuje, albo nie. We mnie tkwi przekonanie, że gdzieś tam jest mój Stwórca i nie tylko jest, ale też czasem spojrzy na mnie, westchnie, pokiwa głową myśląc "Znowu żeś kobieto narobiła bałaganu" i pomoże wspomniany bałagan ogarnąć. Były w moim życiu sytuacje, które dla człowieka niewierzącego, można by zakwalifikować do zbiegów okoliczności czy dziwnych przypadków. Ja, być może naiwnie, odbieram to jako sygnał, że jednak to moje gadanie skierowane ku górze ma jakiś sens i nawet bywa wysłuchane. Ale jak już wspomniałam - to po prostu trzeba w sobie poczuć. Dowodów, póki co, brak, pozostaje opieranie się na własnych przekonaniach i ewentualne snucie rozmaitych hipotez odnośnie Sił Wyższych (tych mam na pęczki, bo nie wychodzę z założenia, że wiara = brak opcji stawiania pytań i szukania na nich odpowiedzi).
Avatar użytkownika
Akane
 
Posty: 2082
Dołączył(a): So paź 23, 2010 4:06 pm

Re: Branża - Najciekawsze Gejowskie Filmy

Postprzez Gaido » So lut 18, 2012 3:28 pm

migelito napisał(a):Co, z tego, że faktycznie ta odpowiedź brzmi "nie", skoro samo pytanie jest zabiegiem sprowadzania rzeczy ad absurdum i niczego nie wnosi do dyskusji, zatem jest według mnie zbędne, pozbawione sensu i nieważne... ;P


Dlaczego jest nieważne i pozbawione sensu? Oznacza to, że jeśli w różnych miejscach mamy różne religie, które mają w sobie wykluczające się dogmaty, to oznacza, że nie ma jednej właściwiej wiary. Dlaczego więc akurat katolik uważa, że jego wiara jest właściwsza od wiary kogokolwiek innego, skoro opieramy się jedynie na osobistych przekonaniach?

Są religijni ludzie którzy uważają, że wszystkie Pisma Święte zostały napisane przez prostych ludzi, a na pewno przez ludzi którzy nie dysponują taką wiedzą jaką mamy obecnie. Co z góry skazuje te pisma na porażkę względem racjonalizmu i naukowego myślenia. Chociażby sam brak logiki w tym, że Bóg stworzył dzień i noc pierwszego dnia, a słońce w parze z księżycem czwartego. Nie trzeba być super inteligentnym i oczytanym człowiekiem by zauważyć, że mamy dzień dzięki istnieniu słońca :) Oczywiście każdy w tym momencie powie, że pisma nie można brać dosłownie, że to metafora (pomińmy fakt, że TERAZ tak uważamy) i właściwie jest to tylko źródło z którego bierzemy interesujące nas fragmenty by potwierdzić bądź zaprzeczyć pewne interesujące nas tezy. Oczywiście, ponownie, to człowiek na podstawie własnych preferencji wybiera co z pisma odrzucić, a co pozostawić, co mu się wydaje dobre, a co tylko napisane "bo tak było bardziej poetycko". Biblia to zapisana ciurkiem księga mająca około 2000 stron. Jeżeli ktoś ma wystarczajaco dużo czasu, mógłby z odpowiednią interpretacją odpowiednich cytatów potwierdzić bądź zaprzeczyć dowolnej tezie. Interpretacja ponownie zależna jest od osobistych preferencji, bo oczywiście nikt do oryginalnych papirusów nie doczepił karteczki z napisem "to macie rozumieć tak, a to inaczej" istnieje więc pełna dowolność w rozumieniu tych pism. Jeżeli ktoś wam mówi, że wasza interpretacja jest zła - manipuluje wami.

Cały czas więc zataczamy się w kręgu własnych przeświadczeń. Tego, że CHCIAŁBYM by istniał jakiś Bóg, sprawował jakąś kontrolę nad moim życiem i rzeczywistość, ponieważ w jakiś sposób stabilizuje to moją wizję Świata i daje wewnętrzny spokój. A skoro chcę by tak było, to w to wierzę. Jednak pomiędzy "wierzę w to, bo daje mi to ukojenie" a "taka jest prawda" jest spora róznica. Niestety prawda z reguły jest znacznie bardziej prozaiczna, brutalna i mniej romantyczna, więc wolimy pozostać przy swojej wierze.

Ja bym przykładowo chciał by życie po śmierci wyglądało jak zaświaty w "Żukosoczku" i bardzo chętnie bym w to wierzył. Dowody tak naprawdę mam takie same dowody na istnienie takiej zaświatowej rzeczywistości, jak każdy katolik na to, że pójdzie do "Królestwa niebieskiego" (to znaczy żadne), więc i szanse, że taka galeria osobliwości istnieje jest taka sama. Ale w to nie wierzę.

Może to trochę pokrętne myślenie, ale jeśli się zastanowić, to przecież i tak przez miliony lat istnienia świata byliśmy martwi zanim się urodziliśmy.
Avatar użytkownika
Gaido
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 697
Dołączył(a): Cz kwi 14, 2011 4:27 pm

Re: Branża - Najciekawsze Gejowskie Filmy

Postprzez ichabod » So lut 18, 2012 4:10 pm

Nie chcę się specjalnie wcinać w wasze dywagacje, natomiast jeśli już wszyscy dokonują coming outu jako wierzący, bądź nie, to chciałem tylko napisać, że jestem ateistą właśnie dlatego, ze ta wspomniana "prawda", tj. świat widziany racjonalnie, przez "szkiełko i oko" jest w rzeczy samej o wiele piękniejszy i godny podziwu niż wszelkie supernaturalne teorie, przynajmniej dla mnie. Jak to powiedział Douglas Adams, "Czy nie starczy, że ogród jest piękny? Czy muszą w nim jeszcze mieszkać wróżki?" ;) Cóż, wszystko wskazuje na to, że religia jest nam automatyczne przypisana, tak samo jak myślenie życzeniowe czy naturalny egoizm, jako bardziej lub mniej istotna cecha naszego mózgu, która miała czemuś tam służyć albo jest skutkiem ubocznym jakiejś innej właściwości. Jak kogoś interesuje temat, to rzesza socjobiologów na tym dywaguje od dawna i jeśli o mnie chodzi, to takie dyskusje wolałbym zostawić im, aniżeli wierzącym/ateistom, bo z tego nic wartościowego się nie urodzi ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
ichabod
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 1896
Dołączył(a): Śr sty 05, 2011 11:07 am
Lokalizacja: Toruń

Re: Branża - Najciekawsze Gejowskie Filmy

Postprzez Luklaser » Śr lut 22, 2012 10:25 pm

ichabod napisał(a):jeśli o mnie chodzi, to takie dyskusje wolałbym zostawić im, aniżeli wierzącym/ateistom, bo z tego nic wartościowego się nie urodzi ;)

Wybacz, nie chcę na Ciebie najeżdżać, ale... napisałeś to zdanie pod rozbudowanym komentarzem, będącym częścią dyskusji i sporo do niej wnoszącą. ;) Poza tym, jeśli jesteś zwolennikiem "racjonalnego poznawania świata", to czemu odrzucasz filozoficzną dyskusję zwykłych ludzi, dzięki której możesz poznać inny punkt widzenia?

Swoich poglądów religijnych nie będę rozwijał, bo są one tak cholernie skomplikowane, że i ateiści i wierzący się do mnie nie przyznają ;) . Ale zawsze zastanawiał mnie fakt, że wiara w Boga/Bogów została przecież wpisana w człowieku właśnie przez naturę. To nie do końca "wynalazek człowieka". W końcu wszystkie cywilizacje, nawet wtedy, kiedy nie miały ze sobą żadnej styczności (jak Grecy, Indianie i Aborygeni) wykreowały jakąś religię. I nawet wtedy wszystkie opierały się na tych samych zasadach: Robisz dobrze - po śmierci masz dobrze, robisz źle - po śmierci masz źle. Należałoby też inaczej spojrzeć na religię w czasach współczesnych. Przeciwnicy religii często odrzucają myśl, że wiara w Boga nie musi wykluczać racjonalnego myślenia. Ale czasy się zmieniły. Sam Galileusz powiedział kiedyś, że "Nie po to Bóg obdarzył nas rozumem i inteligencją, żebyśmy przestali ich używać" (co prawda później chrześcijanie próbowali go za to spalić, ale nie o to chodzi ;) ). Weźmy na przykład księdza Michała Hellera. Jest aktywnym kapłanem, a jednocześnie wykształconym kosmologiem, który napisał wiele publikacji na temat rozwoju wszechświata, a nawet współpracował z PWN. Religia nie zabrania poznawać i oceniać świata racjonalnie, jest jedynie filozofią - zbiorem zasad moralnych, którymi możemy, ale nie musimy się kierować w życiu.
Avatar użytkownika
Luklaser
 
Posty: 534
Dołączył(a): Pn gru 27, 2010 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa Praga południe

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Gaido

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości