That Guy With The Glasses.pl -Doug walker czyli Nostalgia Critic, Chester A. Bum i inni - strona główna

Biorę się za Vlog - potrzebuję rad

Czyli co i jak tworzymy - dyskusje i porady

Biorę się za Vlog - potrzebuję rad

Postprzez Matek » Śr lut 20, 2013 9:35 pm

Temat napisałem na innym forum na którym jestem bywalcem od niemal dekady :) Jednak jego użytkownicy nie byli w stanie mi pomóc, za to ktoś polecił mi Waszą stronę :) Wklejam :

Mam kilka pytań związanych z tworzeniem Videobloga. Same pytania techniczne. Osoby mające doświadczenie w temacie mile widziane.
Krótko i zwięźle :

1. : Z tego co ogarniam w recenzjach można legalnie wstawiać fragmenty filmów, seriali itp. Robi to Nostalgia Critic ( http://www.youtube.com/watch?v=SeEvzLsVm54 ), robi to nasz rodziny (znienawidzony przez mnie i słaby jak barszcz IMHO) Niekryty Krytyk ( http://www.youtube.com/watch?v=bKgZgLK8WtU ).
Czy jednak nie muszę zawiadamiać o tym dystrybutora filmu ? Albo gdzieś tam (w opisie filmiku?) zaznaczać kto jest właścicielem/dystrybutorem wmontowanego w moją recenzję dzieła ?

Chciałbym w tej kwestii potwierdzenia albo wyprowadzenia z błędu

2. : Muzyka. Nie mówię tu o muzyce recenzowanej czy będącej częścią innego recenzowanego medium. Mam na myśli muzykę użytą dodatkowo, np na koniec filmiku, podczas "żebrania o suba i pokazu okienek z innymi filmikami" Tutaj nie bardzo wiem jak to wygląda ... Ale wiem że niektóre firmy zezwalają bezproblemowo na użycie swojej muzy na youtube, inne mogą kazać wyłączyć audio w moim filmie albo narobić mi nieprzyjemności ... Czyżbym musiał wyszukiwać muzykę firm, ktore oficjalnie nic sobie z tego nie robią i tylko z niej korzystać ?

3. Renderowane komputerowo tło. Co jeżeli chciałbym stworzyć jakieś tło, zamiast nagrywać siedząc przed kompem ? Coś w stylu Angry Joe ( http://www.youtube.com/watch?v=ZX7gZHmbFZI ) Jakiego programu użyć ? No i przede wszystkim ... jak to nagrywać ? Czy konieczny jest green screen ? Bo ceny za gs są niezłe ( http://www.mpc.com.pl/prod/pid_597/tlo_ ... _3x7m.html )

Tutaj naprawdę nie mam żadnego doświadczenia ani wiedzy. Zamierzam zrobić jakiś research, ale mam nadzieję że ktoś tutaj bawił się takimi efektami ?

4. : Zamieszczanie filmików i promocja ich. Co do pierwszej kwestii to brałem pod uwagę tylko youtube i ewentualne konto facebookowe vloga. Czy jest coś na co powinienem zwrócić uwagę przed założeniem konta yt dla vloga by potem uniknąć przykrych niespodzianek/przeprowadzki ?

5. : Ostatnie i najważniejsze : wasze uwagi i doświadczenia. Czyli wszystko to o co nie zapytałem a powinienem wiedzieć. Czego unikać, czemu poświęcić (w kwestii technicznej) więcej uwagi, jakich programów używać, co może przysporzyć mi najwięcej nerwów. Wszystko to co uznacie za ważne bądź z czym sami się zetknęliście.

Z góry dzięki za odpowiedzi, każda rada będzie doceniona

A po napisaniu tego tematu doszły mnie przemyślenia :) Także dodaję dodatkowe pytania :

6A : Sprzęt : kamera i mikrofon. Czy dostanę dobrą kamerę do 500-600 zł ? No i potrzebuję mikrofonu, zależy mi na dobrej jakości dźwięku, ale chcę kupić mikrofon "krawatowy", taki jaki mogę mieć pod kołnierzykiem koszulki, a rękoma swobodnie ruszać :) Chyba że znacie kamerę która mi pozwoli zrezygnować z mikrofonu ? Ogólnie pomóżcie mi ze sprzętem :D

6B : No i kwestia oświetlenia ... muszę zakupić jakąś lampę ?

7 : Jako nowy gość w tym temacie nawet nie myślę o związku partnerskim z youtube i zarabianiu forsy na vlogu (zresztą ma on powstać bym zaspokoić moje ego ... eeee chęć tworzenia miało być) ale pomimo wszystko zaszokował mnie pewien artykuł z najnowszego CDA, traktujący o tym temacie. Cytuję:
"... gotówka popłynie przez nasz kanał, dopiero gdy będziemy dysponować pełnym prawem autorskim do naszego filmiku, stąd wykorzystanie twórczości innych (czy to wizualnej, czy dźwiękowej) dyskwalifikuje projekt na starcie. Pewnym ratunkiem może być pozyskanie licencji. [...] Wśród zakazanych materiałów znajduje się m.in. muzyka, grafiki [...] gameplaye, zwiastuny i screeny".
Czyli jak w pytaniu nr 1 - jak to jest z tym wstawianiem scen z filmów i gier ? Mogę na rzecz recenzji, ale wtedy na 100% mój kanał PRZENIGDY nie stanie się źródłem zarobku ?


Z góry dzięki za pomoc :) Kto pomoże ten zdobędzie mą dożyciową wdzięczność :ugeek:
Matek
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt lut 12, 2013 12:16 am

Re: Biorę się za Vlog - potrzebuję rad

Postprzez UncleMroowa » Pt lut 22, 2013 4:10 am

Ad 1. Istnieje coś takiego jak prawo dozwolonego użytku i prawa cytatu. Angielski ekwiwalent nosi nazwę fair use. I tylko na tym legalnie bazują wszyscy zagraniczni, jak i lokalni recenzenci. Reguły są proste: używasz tylko tyle materiału, ile jest konieczne do Twojego filmika, robisz to w sposób uczciwy (żeby udowodnić swój punkt widzenia, opinie etc). Wskazanie źródła jest mile widziane i w większości przypadków konieczne.

YouTube bardzo kwapliwie i niechętnie przyznaje to prawo. To znaczy przyznaje, ale zapomina o nim, jeśli chodzi o wszelkie materiały należące do wielkich koncernów przemysłu filmowego czy fonograficznego. Spodziewaj się pisania odwołań, tłumaczenia, czasowych sankcji na konto, i tym podobnych niespodzianek.

Ad 2. Generalnie, interesuje Cię muzyka creative commons.
Zwróć uwagę, czy dopuszczone jest użycie komercyjne, bywa różnie przy różnych trackach.
http://creativecommons.org/legalmusicforvideos

Ad 3. Jeśli już musisz mieć takie tło, możesz użyć zielonego tła fotograficznego (~30 zł), albo pójść na kompletną łatwiznę i kupić zielony papier pakowny (byle matowy) i nim wypełnić tło. Większość programów do edycji zawiera opcję "chroma key". Doradzałbym jednak normalne tło - mniej kłopotów, łatwiej to później edytować, wygląda naturalniej (szczególnie jeśli chcesz robić vloga, a nie show jak Angry Joe)

Ad 4. Bądź miły dla innych, nie bądź nachalny, nie reklamuj się pod filmikami innych, ignoruj trolling, i nie rób sobie dram.

Ad 6. Dobry mikrofon jest ważniejszy niż kamera, lepiej zaopatrz się w niego. Kamera to picuś - grunt, żebyś był dobrze oświetlony. Jeśli chodzi o światło - polecam słońce. Jeśli nie jest dla Ciebie dostępne, zaopatrz się w odpowiednie żarówki (np. taka jaka ta).
Zobacz też swój aparat fotograficzny. Niektóre nowe lustrzanki mają lepszą jakość obrazu niż większość kamer poniżej 1000 zł

Ad 7. Odłóż myślenie o tym na później na razie. Pewnie, że możesz używać w ramach dozwolenego użytku, i pewnie - będziesz mógł na tym zarobić.Czy Ci YT na to pozwoli? Zależy od wzrostu subow, od masy innych czynników branych pod uwagę przy przystępowaniu do takiego partnerstwa. Zobacz na letsplayerow - wielu z nich to partnerzy, nie dostają pozwolenia od *każdego* producenta i dystrybutora.

Gameplaye, szczególnie starych gier, o ile nie są kradzione - są raczej dopuszczone. Przy niektórych nowych grach czy cutscenkach trzeba się dodatkowo tłumaczyć, ale sytuacja jest i tak o niebo lepsza niż przy filmach (Jedyny raz, kiedy u mnie ktoś coś zgłosił, to Konami za użycie fragmentu cutscenki z MGS2). Choć oczywiście, bazowanie tylko i wyłącznie na swoim materiale zmniejsza ilośc kłopotów, jaka Cię może spotkać po drodze. Srsly nie łapię czemu CDA wprowadza ludzi w bład w tym artykule.
Obrazek
YouTube
| Twitter | Facebook | FormSpring | DevianART

"TV says, donuts are high in fat kazoo,
Found a hobo in my room.
It's princess Leia, the yodel of life.
Give me my sweter
or I play the guitar.
Avatar użytkownika
UncleMroowa
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 244
Dołączył(a): N lip 31, 2011 6:14 pm
Lokalizacja: Kielcówek

Re: Biorę się za Vlog - potrzebuję rad

Postprzez Matek » So lut 23, 2013 12:56 pm

Po pierwsze dziękuję za długą i wyczerpującą odpowiedź ;)

Po drugie : przeglądając filmiki o Giana Sisters na youtube trafiłem na to :

http://www.youtube.com/watch?v=FcPTdiQhSwI

... i skojarzyło mi się z Twoim nickiem. Przypadek czy to Ty ? :D

Po trzecie : dobre odpowiedzi rodzą czasami więcej pytań, tak więc :

- Przede wszystkim : czy mógłbyś powiedzieć mi coś więcej o nieprzyjemnych sytuacjach które Cię spotkały ? Chodzi mi o chwilowe sankcje na konto. Jak wyglądała Twoja korespondencja z youtube czy Konami, w jaki sposób argumentowałeś swoje odwołania ?

- Mówisz że przy "tle komputerowym" jest sporo nerwów i więcej roboty niż na normalnym tle. Czy to oznacza że próbowałeś i okazało się to tak czaso- nerwo- pracochłonne że uznałeś iż gra nie jest warta świeczki, czy po prostu uznałeś to za zbędny bajer ?

- Dobry mikrofon : polecisz mi jakieś ? :)

Na razie to wszystko, jeszcze raz dzięki za tak długą odpowiedź :)
Matek
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt lut 12, 2013 12:16 am

Re: Biorę się za Vlog - potrzebuję rad

Postprzez Matek » So lut 23, 2013 2:31 pm

Och, no i oczywiście mi się przypomniało :

Po 1 W jakim formacie zapisywać filmy, aby łatwo się je montowało ? Czy obojętne w jakim zamieszczę je na yt ?

Po 2 : tu przyznam że pytanie trochę z lenistwa, bo pewnie 10 minut w google i bym się dowiedział, ale mimo wszystko wolę to wiedzieć od kogoś kto ma doświadczenie : jak uploadować na yt filmiki dłuższe niż 10 min ?
Matek
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt lut 12, 2013 12:16 am

Re: Biorę się za Vlog - potrzebuję rad

Postprzez ichabod » So lut 23, 2013 3:44 pm

Ech, zabierałem się od jakiegoś czasu do wypowiedzenia się w tym temacie, ale coś za każdym razem, jak miałem trochę czasu, pojawiało mi się info o przenosinach serwera ;) No i Mroowa mnie uprzedził, a przy tym chyba wyczerpał temat, choć mimo wszystko mam jeszcze coś do dodania:

Czy jednak nie muszę zawiadamiać o tym dystrybutora filmu ? Albo gdzieś tam (w opisie filmiku?) zaznaczać kto jest właścicielem/dystrybutorem wmontowanego w moją recenzję dzieła ?

Zasadniczo ta kwestia nie jest nigdzie jasno uregulowana, więc poruszamy się tu po omacku i w zasadzie każda interpretacja jest tak samo prawidłowa. W praktyce to wygląda tak (poza jakimiś szczególnie pechowymi wyjątkami), że o ile używasz stosunkowo krótkich fragmentów filmu z nałożonym swoim komentarzem (unikając jak się tylko da momentów, gdy słychać tylko ścieżkę z filmu), to nikt się nie przyczepi, co najwyżej jakieś roboty zgłoszą Twój filmik, dorzucając doń reklamy - i to w najgorszym przypadku, choć odwołanie załatwia wówczas sprawę. Wszelkie roszczenia, których nie udało mi się zakwestionować, jakie zostały na moim kanale, to zazwyczaj użycie komercyjnej muzyki - tego więc lepiej unikać, a jeśli koniecznie chcesz wykorzystać np. utworu ze ścieżki dźwiękowej filmu czy jakieś inne utwory, to również najlepiej je zdecydowanie przyciszyć i ustawić jako tło komentarza. Podawanie autorów/właścicieli praw do danych utworów/klipów to oczywiście standard.

Muzyka. Nie mówię tu o muzyce recenzowanej czy będącej częścią innego recenzowanego medium.

Polecam incompetech.com - zresztą stron z muzyką CC jest cała masa w sieci.

Zamieszczanie filmików i promocja ich.

Najlepiej promuj się wśród fanów rzeczy podobnych do tych, które sam zamierzasz robić - większa szansa, że będą w ogóle zainteresowani. Ale unikaj spamowania i wciskania linków, gdzie się da. Ja np. promowałem się głównie przez tgwtg.pl, a potem arhn.eu i nie narzekam, publika nie jest może gigantyczna, ale co najważniejsze - nie są to jacyś przypadkowi tarczownicy, tylko ludzie zorientowani w temacie, wiec jest kulturka w komentarzach ;)

wasze uwagi i doświadczenia. Czyli wszystko to o co nie zapytałem a powinienem wiedzieć.

Klasyk - bądź sobą, nie udawaj nikogo innego. Warto mieć na kim się wzorować czy kogo naśladować, ale z czasem jednak dobrze wykształcić własny, w miarę rozpoznawalny styl. No i trzeba mieć zawsze własne zdanie, jakie by nie było, widzowie zwykle to doceniają :)

Sprzęt : kamera i mikrofon. Czy dostanę dobrą kamerę do 500-600 zł ? No i potrzebuję mikrofonu, zależy mi na dobrej jakości dźwięku, ale chcę kupić mikrofon "krawatowy"

Zapomnij, sensowna kamera to wydatek ponad 1000 zł (a to i tak niska półka). Bardziej polecam Ci zainwestowac w jakąś mocno podstawową kamerę (byle kręciła w 720p i z miarę sensownym framerate’m) i w miarę dobry mikrofon - tak jak Mroowa pisał, dźwięk to podstawa. I daruj sobie krawatowe mikrofonu - tutaj też o ile nie zarzucisz konkretną gotówką, nie dostaniesz nic godnego uwagi.

No i kwestia oświetlenia ... muszę zakupić jakąś lampę ?

Słońce ftw, ale imo całkiem spoko sprawdzi się zakup żarówek z temaraturą barwową 5400k. Do tego możesz kupić dwie zwykłe lampki i jakoś to ustawić metodą prób i błędów, choć warto sobie do tego dokupić bardziej pro lampki ze statywami i parasolki, ale to już tak ponadprogramowo ;) W każdym razie dwie takie żaróweczki, jedna z prawej, druga z lewej, oświetlą Cię na tyle porządnie, że każda kamerka powinna dać sobie radę.

Jako nowy gość w tym temacie nawet nie myślę o związku partnerskim z youtube i zarabianiu forsy na vlogu

Jeśli chcesz robić to co Spoony czy NC, to zapomnij o monetyzacji. Twoje filmy będą sprawdzane dokładniej i prędzej czy później roszczenia Cię zjedzą. To ma sens tylko w przypadku Lets playów (co i tak nie jest do końca legalne, bo nie każdy dystrybutor zezwala na pokazywanie gameplayu swoich gier) czy vlogów, ewentualnie innych show, gdzie w zasadzie całość opiera się na Twojej gębie, a nie omawianym materiale. Jeśli masz ambicje zarabiania na tym, to cóż, trzeba będzie założyć własną stronę z reklamami, robić live’y na twitchu albo liczyć na to, że jakaś agencja reklamowa/telewizja/etc. Cię wyłowi :D

czy mógłbyś powiedzieć mi coś więcej o nieprzyjemnych sytuacjach które Cię spotkały ? Chodzi mi o chwilowe sankcje na konto. Jak wyglądała Twoja korespondencja z youtube czy Konami, w jaki sposób argumentowałeś swoje odwołania ?

Miałem swego czasu podobne przeboje jak Mroowa - kiedy jakiś mały dystrybutor filmów LGBT zza granicy zablokował mi film (recenzję Sali Samobójców), bo akurat miał ten tytuł w swojej ofercie i z jakiegoś powodu uznał, że moja recenzja godzi w jego własność (przy czym na YT wisiało wówczas pełno kopii SS w całości i nikt im problemu nie robił...). Wymiana maili pomogła i w końcu cofnęli blok - jestem pewien, że ani przed zablokowaniem, ani po, nawet nie obejrzeli mojej recki, bo sprawiali wrażenie jakby nie mieli w ogóle pojęcia o czym mówią i na jakiej podstawie podejmują akcję. Ale tak już działa YT - w momencie gdy jakaś gówniana firemka zgłosi twój film, od razu stajesz się podejrzanym i musisz dowodzić niewinności.

Mówisz że przy "tle komputerowym" jest sporo nerwów i więcej roboty niż na normalnym tle. Czy to oznacza że próbowałeś i okazało się to tak czaso- nerwo- pracochłonne że uznałeś iż gra nie jest warta świeczki, czy po prostu uznałeś to za zbędny bajer ?

Z perspektywy widza (bo samemu mi sie nigdy nie chciało w to bawić) uważam takie tło za niepotrzebny bajer (o ile nie jest uzasadniony, np. potrzebą odegrania jakiejś scenki w innym otoczeniu, etc.), odwracający tylko uwagę.

Dobry mikrofon : polecisz mi jakieś ?

Behringer C-1U. Używam od roku, nie mam żadnych problemów. Polecam go innym youtuberom i póki co wszyscy są bardzo zadowoleni.

W jakim formacie zapisywać filmy, aby łatwo się je montowało ? Czy obojętne w jakim zamieszczę je na yt

Ja zapisywałem od zawsze w WMV, ale powoli zaczyna mnie irytować, bo YT chyba nie za bardzo ten format lubi. Więc raczej nie polecam, choć plus jest taki, że pliki wynikowe wyglądają ładnie, nie są za duże, a rendering nie trwa całych wieków. Chyba przerzucę się na MP4.

jak uploadować na yt filmiki dłuższe niż 10 min

Jeśli masz już na koncie kilka niezgłoszonych filmów (albo uzbierają odpowiednią ilość wyświetleń, nie jestem pewien), to z czasem odblokowują się nowe opcje - m.in. zniesienie limitu 10/15 min, własne miniaturki, możliwość ustawienia sobie kiedy film ma zostać opublikowany, etc.
Obrazek
Avatar użytkownika
ichabod
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 1896
Dołączył(a): Śr sty 05, 2011 11:07 am
Lokalizacja: Toruń

Re: Biorę się za Vlog - potrzebuję rad

Postprzez UncleMroowa » N lut 24, 2013 12:47 am

Ichabod w sumie odpowiedział za mnie na większość kwestii, więc pozwolę sobie odpisać tylko na rzeczy skierowane bezpośrednio do mnie ;)

... i skojarzyło mi się z Twoim nickiem. Przypadek czy to Ty ?

Nie, nie przypadek :)
Miła Pani na tym filmiku to Akane, admin tego forum, tak btw ;)

- Przede wszystkim : czy mógłbyś powiedzieć mi coś więcej o nieprzyjemnych sytuacjach które Cię spotkały ? Chodzi mi o chwilowe sankcje na konto. Jak wyglądała Twoja korespondencja z youtube czy Konami, w jaki sposób argumentowałeś swoje odwołania ?

Możliwe sankcje to: przywrócenie limitu 15 min na filmik, zakaz przesyłania filmików niepublicznych (takich dostępnych tylko ludziom, którzy mają linka), konieczność zobaczenia naprawdę żenującego odcinka Happy Tree Friens, test z zagadnień poruszonych z tego odcinka, zablokowanie kwestionowanego filmika, a w najgorszym wypadku i zablokowanie Twojego konta. YouTube pozwala wysłać roszczenie wzajemne i pisze w nim zwykle to samo: że to recenzja *non-profit*, że jest z ograniczonymi i zedytowanymi fragmentami materiału źródłowego, że ma komentarz audio przez cały czas trwania. Jak do tej pory działało.

- Mówisz że przy "tle komputerowym" jest sporo nerwów i więcej roboty niż na normalnym tle. Czy to oznacza że próbowałeś i okazało się to tak czaso- nerwo- pracochłonne że uznałeś iż gra nie jest warta świeczki, czy po prostu uznałeś to za zbędny bajer ?

Nie jest *aż tak* trudne czy czasochłonne, żeby nie można się było do tego przyzwyczaić, o jeśli nie masz oryginalnego pomysłu na jego użycie - nie ma co.

Problem polega też na tym, że o ile chroma key nie wyjdzie idealnie, wygląda to strasznie amatorsko, lipnie i chamsko. A może się łatwo spieprzyć - wystarczy że greenscreen jest za mocno oświetlony (albo za słabo), Twoje ubranie odbija zieleń etc. I wtedy musisz nagrywać od nowa - Wbrew pozorom sporo wysiłku, a jak ma i tak niewiele w nosić do filmika - nie warto.

Monetyzacja przy użyciu materiałów chronionych prawem autorskim jest możliwa (jak pisałem, jako dozwolony użytek), ale jeśli planujesz robić recenzje nowych, świeżych gier i filmów - spodziewaj się pisania odwołań co chwilę. I choć przy grach jest jeszcze w miarę luźno, to YouTube ma wszędzie zaplastrowane boty szukające fragmentów filmów.
Obrazek
YouTube
| Twitter | Facebook | FormSpring | DevianART

"TV says, donuts are high in fat kazoo,
Found a hobo in my room.
It's princess Leia, the yodel of life.
Give me my sweter
or I play the guitar.
Avatar użytkownika
UncleMroowa
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 244
Dołączył(a): N lip 31, 2011 6:14 pm
Lokalizacja: Kielcówek

Re: Biorę się za Vlog - potrzebuję rad

Postprzez Matek » Wt lut 26, 2013 10:23 pm

Witam ponownie :D

Dzięki Wam obu za wyczerpujące odpowiedzi. A żeby nie było że moja wdzięczność to puste słowa, to zapodajcie linki do swoich kanałów - leci po subie 8-)

Tak swoją drogą to dodam że mój vlog, o ile mój zapał nie okaże się słomiany, zacznie być nagrywany jakoś po wakacjach :) Ma dotyczyć szeroko pojętej popkultury, a zamiar nagrywać go mam w języku angielskim :)

OK, co do Waszych odpowiedzi :

"Zapomnij, sensowna kamera to wydatek ponad 1000 zł (a to i tak niska półka). Bardziej polecam Ci zainwestowac w jakąś mocno podstawową kamerę (byle kręciła w 720p i z miarę sensownym framerate’m)"

A z jakiej kamery Ty korzystasz ? Albo jaką polecasz ? :)

"Jeśli chcesz robić to co Spoony czy NC, to zapomnij o monetyzacji. Twoje filmy będą sprawdzane dokładniej i prędzej czy później roszczenia Cię zjedzą."

A co jeżeli konto zawiera i filmiki zawierające fragmenty filmów, jak i 100% autorskie rzeczy ? Można chyba zarabiać tylko na swoich filmikach (przez wyświetlanie na nich reklam), pomimo że i takie, i takie są na kanale ?


"Behringer C-1U. Używam od roku, nie mam żadnych problemów. Polecam go innym youtuberom i póki co wszyscy są bardzo zadowoleni."

No tak, ale co jeżeli chciałbym nagrywać "na stojaka" i nie trzymając mikrofonu w dłoni ? Daje radę ?

OK, teraz Mroowa :D

"Nie, nie przypadek :)
Miła Pani na tym filmiku to Akane, admin tego forum, tak btw ;)"

Jak możesz nie lubić Giana Sisters :cry:

"test z zagadnień poruszonych z tego odcinka"

... da faq :D Nie zazdroszczę.


No to jeszcze takie pytanie : jakich programów do montażu używacie z największą przyjemnością ? Jak bawicie się w synchronizację dźwięku i obrazu, słyszałem że to czasami najgorsza część tej roboty :roll:

To na razie tyle, jak coś mi się przypomni to napiszę :)
Matek
 
Posty: 4
Dołączył(a): Wt lut 12, 2013 12:16 am

Re: Biorę się za Vlog - potrzebuję rad

Postprzez ichabod » Śr lut 27, 2013 8:39 pm

Hej, mój kanał to http://www.youtube.com/user/lstelmach89?feature=mhee ale obiecaj, że zasubskrybujesz tylko, o ile spodoba Ci się content ;)

A z jakiej kamery Ty korzystasz ? Albo jaką polecasz ?

Ja zacząłem kręcić w momencie kiedy ogłoszono tu na forum konkurs na wideorecenzję. Kupiłem najtańszą gównianą kamerkę, jaką znalazłem na allegro za jakieś 2 stówy i... tak nią nagrywam do dziś. :) Nie widzę za bardzo sensu zmiany, bo jak już zmieniać to naprawdę o poziom wyżej - a póki co nie wydam na kamerkę powyżej 1000 zł, mam inne wydatki. Kupno kamery za, powiedzmy, 6 stów to w moim przypadku głupota, bo jakość mi się nie poprawi na tyle, by uzasadniało to kosztowny upgrade. Tak więc ciągle używam Toshiby Camileo S10 i póki mi się nie rozwali albo nie znajdę dobrej okazji, to jeszcze nią trochę pokręcę. Jak to wygląda w praniu, widać na kanale ;)

A co jeżeli konto zawiera i filmiki zawierające fragmenty filmów, jak i 100% autorskie rzeczy ?

Nie mam pojęcia, czy wtedy cały Twój kanał jest sprawdzany dokładniej pod kątem legalności contentu, czy tylko monetyzowane filmy. Ja wylałem dziecko z kąpielą i mam święty spokój :P

No tak, ale co jeżeli chciałbym nagrywać "na stojaka" i nie trzymając mikrofonu w dłoni ? Daje radę ?

No zasadniczo to jego nie można trzymać w dłoni :)

jakich programów do montażu używacie z największą przyjemnością ?

Używam od początku Sony Vegas (od 10 do 12) i generalnie jest bardzo fajny, wygodny i ma spore możliwości. Problem pojawia się w momencie montowania filmów z masą klipów z filmów, szczególnie gdy każdy też korzysta z innych kodeków. Wówczas (co pewnie jest też winą mojego komputera) potrafi działać wolno, wieszać się, ignorować klipy przy renderowaniu, itd. Tym niemniej i tak go gorąco polecam początkującym, a sam powoli myślę o przejściu na Adobe Premiere.

Jak bawicie się w synchronizację dźwięku i obrazu, słyszałem że to czasami najgorsza część tej roboty

Wrzucam do Vegas plik video z kamery (plus ścieżką audio z kamery), potem, niżej, ścieżkę audio z mikrofonu (który rejestruje mój głos równocześnie z kamerą). Ustawiam je tak, żeby się pokrywały, tj. widmo biegło identycznie w ścieżce audio z kamery i pod spodem w ścieżce audio z mikrofonu. Potem usuwam audio z kamerki, a zostawiam to z majka i już. Trwa to jakieś 10 sekund ;P
Obrazek
Avatar użytkownika
ichabod
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 1896
Dołączył(a): Śr sty 05, 2011 11:07 am
Lokalizacja: Toruń


Powrót do Nasza twórczość filmowa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron