That Guy With The Glasses.pl -Doug walker czyli Nostalgia Critic, Chester A. Bum i inni - strona główna

Jak robić filmy?

Czyli co i jak tworzymy - dyskusje i porady

Re: Jak robić filmy?

Postprzez ichabod » Pt lip 22, 2011 10:52 am

Kup na allegro, znajomi kupowali do ocieplania :P

Wiesz, że wyglądasz trochę jak Stachursky? :P
Obrazek
Avatar użytkownika
ichabod
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 1896
Dołączył(a): Śr sty 05, 2011 11:07 am
Lokalizacja: Toruń

Re: Jak robić filmy?

Postprzez Gaido » Pt lip 22, 2011 11:19 am

ichabod napisał(a):Wiesz, że wyglądasz trochę jak Stachursky? :P


O matko, mam nadzieję, że to tylko wrażenie xD Oby tylko tu :p
Avatar użytkownika
Gaido
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 697
Dołączył(a): Cz kwi 14, 2011 4:27 pm

Re: Jak robić filmy?

Postprzez Masters » So lip 23, 2011 7:44 pm

Skojarzenie ze Stachurskym - nie padłem ofiarą tego wrażenia, więc tak źle chyba nie jest. A co do samego robienia filmów, to jest to temat na wiele stron, ale w skrócie (na potrzeby domowe):
1. Sprzęt - kamera (niekoniecznie HD, ale i nie internetowa) to podstawa. Zwykle kamerka dobrej firmy pozwala też na złapanie dobrej jakości dźwięku, dzięki czemu dodatkowe koszty związane z kupowaniem mikrofonu odpadają. Oświetlenie w postaci 3 lamp jest optymalne (+ bajer z białą kartką polecany przez Nerda, przy czym kartka nie może być zbyt gruba, bo wówczas tłumi światło i efekt jest tragiczny). Dobre tło, najlepiej jednolitego i jasnego koloru. Fajnym pomysłem jest rzecz jasna greenscreen, który stwarza dodatkowe możliwości.
2. Scenariusz - podstawa. Improwizacja w trakcie nagrywania mile widziana, ale skrypt warto mieć pod ręką. Czytania z kartki nie polecam, ale metoda: rzut okiem na kartkę, powtórzenie tekstu do kamery, rzut okiem na kartkę, powtórzenie tekstu do kamery, sprawdza się bardzo dobrze.
3. Montaż - polecam Sony Vegas, choć niektórzy zarzucają że nie jest intuicyjny. Najprzyjemniejsza rzecz, choć również najbardziej czasochłonna. Wywalamy fragmenty z czytaniem z kartki, w odpowiednich miejscach nakładamy inne klipy bądź prezentujemy zdjęcia, dorzucamy efekty albo dodatkową ścieżkę dźwiękową.
Wydaje się proste, w praktyce jest nieco trudniejsze, ale chyba nie ma człowieka, który by sobie nie dał rady z nagraniem bodaj paru minut materiału i późniejszą jego edycją (o czym świadczy liczba rozmaitych filmów amatorskich dostępnych w sieci).
Embrace your dreams, and whatever happens, protect your SOLDIER honor.
Avatar użytkownika
Masters
 
Posty: 11
Dołączył(a): N lip 17, 2011 8:43 pm
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Re: Jak robić filmy?

Postprzez Krelian » Cz sie 04, 2011 10:44 am

Ciekawy panel myślę, że łapie się w temacie http://thatguywiththeglasses.com/bt/aj/ ... e-a-spoony
Avatar użytkownika
Krelian
 
Posty: 104
Dołączył(a): Pn paź 25, 2010 7:22 pm

Re: Jak robić filmy?

Postprzez Emperor_Gustaf » Śr paź 12, 2011 11:58 am

Mam pytanie do tworzących filmiki (nie chciałem zakładać nowego tematu, bo problem nie wydaje się jakiś bardzo skomplikowany):

Nagrałem filmik aparatem trzymając go "w poziomie" przez co jak go wrzuciłem na kompa odtwarza się "leżąc na boku". Wie ktoś, może jakim programem sprawić, żeby odtwarzał się normalnie "w pionie"?

p.s. tłumaczenie nieco enigmatyczne, wiem, ale mam nadzieję, że wiecie, co jest 5 :)
(sic)
Avatar użytkownika
Emperor_Gustaf
 
Posty: 67
Dołączył(a): Wt paź 11, 2011 9:26 pm

Re: Jak robić filmy?

Postprzez Gaido » Śr paź 12, 2011 1:06 pm

Wystarczy jakikolwiek program do edycji filmów który ma opcję "rotate". Jak się specjalnie w montaż nie bawisz to może być pierwszy lepszy program do obróbki liniowej ;)
Avatar użytkownika
Gaido
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 697
Dołączył(a): Cz kwi 14, 2011 4:27 pm

Re: Jak robić filmy?

Postprzez Emperor_Gustaf » Śr paź 12, 2011 6:22 pm

heh... ściągnałem jakiś pierwszy lepszy z tego typu co wspomniałeś i ponad pół godziny szukałem opcji 'rotate'... w końcu się wkurzyłem i zajrzałem do pliku pomocy i w końcu znalazłem i się udało :) "dziołczy"
(sic)
Avatar użytkownika
Emperor_Gustaf
 
Posty: 67
Dołączył(a): Wt paź 11, 2011 9:26 pm

Re: Jak robić filmy?

Postprzez Energytoran » Cz gru 08, 2011 9:57 pm

Ja zaś mam pytanie: czy Wy (nasi drodzy polscy recenzenci) wykuwacie na pamięć tekst ze scenariusza, czy improwizujecie?
Osobiście mam zamiar zacząć robić recenzje i nie do końca wiem jak się do tego zabrać, więc proszę o pomoc!
I remember, so You don't want to!
Energytoran
 
Posty: 99
Dołączył(a): So lis 19, 2011 9:28 pm

Re: Jak robić filmy?

Postprzez Gaido » Cz gru 08, 2011 10:07 pm

Gdzieś już był wątek poruszający ten temat :p

Ogólnie jak zdążyłem się zorientować, wśród naszej grupy panuje metoda napisz skrypt, przeczytaj go, opowiedz do kamery o tym co napisałeś/przeczytałeś. Aczkolwiek taki NC czy AVGN mówią dokładnie to co napisali, improwizację ograniczajac do minimum.

W moim przypadku jest tak, że lubię improwizować, a pisanie skryptu mnie nudzi. Wynik jest jaki jest, ale się nie przejmuję, bo czym się przejmować? :p Aczkolwiek w przypadku offscreenu po prostu czytam z kartki. A jak widzę, najpopularniejsze i najlepiej oceniane moje filmiki - "Gry Komputerowe to Zło", "Opowieść o Super Mario", "Creepypasta" czy też ostatni z Ubezpieczeniem na Życie są przeze mnie wyłącznie lektorowane. Wniosek? Improwizacja w recenzjach na dłuższą metę się nie opłaca ;)
Avatar użytkownika
Gaido
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 697
Dołączył(a): Cz kwi 14, 2011 4:27 pm

Re: Jak robić filmy?

Postprzez ichabod » Pt gru 09, 2011 3:47 am

Bo improwizować trzeba po prostu umieć ;) Nie dość, że trzeba mieć sensowne poczucie humoru, to jeszcze umiejętność nawijania (z sensem!) bez przerw i zacinania się. Za cholerę nie umiałbym zrobić 1,5-godzinnego vloga jak Spoony, pewnie nawet 30-minutowy wyszedłby nędznie (ciekawostka - mimo takiego flow, gość i tak w recenzjach opiera się w 100% na skrypcie). Innymi słowy, pisz scenariusz, najwyżej zmienisz parę wyrazów czy zdan, ale musisz mieć bazę, a lepiej imo zadbać o merytoryczna część recenzji (ale tez kompozycję np.), wcześniej pracując nad nią w wersji tekstowej
Obrazek
Avatar użytkownika
ichabod
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 1896
Dołączył(a): Śr sty 05, 2011 11:07 am
Lokalizacja: Toruń

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasza twórczość filmowa

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron