That Guy With The Glasses.pl -Doug walker czyli Nostalgia Critic, Chester A. Bum i inni - strona główna

Roczniki Dwutysięczne, czyli lata 2000-2010

Czyli dyskusje o wszystkim i o niczym

Roczniki Dwutysięczne, czyli lata 2000-2010

Postprzez roofix » Pn kwi 22, 2013 11:02 pm

Tak sobie pomyślałem, że skoro żyjemy od trzech lat w nowej dekadzie, można by spróbować się połasić jakoś o podsumowanie poprzedniej (a poważniej, natchnęła mnie podobna dyskusja z forum historycznego). Ma ona swoje ważne wydarzenia historyczne, pojawiło się wiele nowych ważnych postaci świata polityki, filmu, muzyki. Nastąpił rozkwit w branży elektronicznej, a Internet stał się rzeczą powszechnie dostępną i przez to oczywistą.
Próbowałem wykonać przekrojowy opis epoki, ale post mi wyleciał i może później do tego wrócę. Generalnie w rozmowach z ludźmi można dojść do wniosku, że jak raczej dotąd każda dekada miała swoje uroki, klasyki, tak ta ostatnia była ogromnie krytykowana i uważa się, że nastąpiła degradacja kultury - czy wy też spisalibyście ją na straty? Co wg Was było w tej dekadzie istotne, wryło się w pamięć i świadczy o cechach i elementach dekady, jak w przypadku lat 90-tych, czy 80-tych? Znacie coś, co można by określić mianem "klasyków"? Warto się pokusić o taki rozrachunek - dla wielu ta dekada to okres późnego dzieciństwa, lat młodzieńczych i wejścia w dorosły świat.

Bo co mi się np kojarzy z epoką - multum kanałów tematycznych po polsku, rozpowszechnienie telefonów komórkowych, spopularyzowanie tzw punk popu, moda silnie dyktowana przez kreatorów i przez nich adaptowana, przede wszystkim szał na kulturę emo. Do tego jeszcze zapoczątkowane w 2002 klęski i spadek szacunku narodowej reprezentacji, oraz ciągnące się "misje stabilizacyjne" i konflikty na Bliskim Wschodzie.
roofix
 
Posty: 472
Dołączył(a): Pn lut 14, 2011 11:07 pm

Re: Roczniki Dwutysięczne, czyli lata 2000-2010

Postprzez Meryiel » Wt kwi 23, 2013 8:15 pm

Mnie się ta dekada kojarzy jedynie z falą nieustannie mnożących się gimbusów. ;w;
Avatar użytkownika
Meryiel
 
Posty: 42
Dołączył(a): Cz mar 28, 2013 7:32 pm
Lokalizacja: Zadupie Dolne

Re: Roczniki Dwutysięczne, czyli lata 2000-2010

Postprzez Piett » Śr kwi 24, 2013 6:53 pm

"Do tego jeszcze zapoczątkowane w 2002 klęski i spadek szacunku narodowej reprezentacji"

Czy aby na pewno nie słyszałeś o występach kadry tego kraju w latach 90-tych? Co jak co ale niczym się wtedy nie wykazali nawet w samych eliminacjach do imprez masowych, to i oczywiście legenda praktycznie zremisowanego meczu z San Marino :twisted: . Po 2001 roku dalej dostawali w d... ale za to z jaką klasą i to na wielkich stadionach Korei, Niemiec czy Austrii ;) .
Avatar użytkownika
Piett
 
Posty: 47
Dołączył(a): Wt wrz 13, 2011 5:32 pm
Lokalizacja: Festung Warschau

Re: Roczniki Dwutysięczne, czyli lata 2000-2010

Postprzez roofix » Śr kwi 24, 2013 8:17 pm

Dlatego dopiero wtedy się to zaczęło.

Zastanawiałem się, jakie filmy, zespoły muzyczne, gry, można by uznać za klasyki dekady.
Wybór jest szeroki tak w jedną, jak drugą stronę. Choćby The Room np. :D
No i dekada dała nam recenzentów internetowych - można się zastanawiać, które ich filmiki można uznać za klasyki?
roofix
 
Posty: 472
Dołączył(a): Pn lut 14, 2011 11:07 pm

Re: Roczniki Dwutysięczne, czyli lata 2000-2010

Postprzez Luklaser » Śr kwi 24, 2013 10:58 pm

Terroryści, huragany w Ameryce, trzęsienia ziemi we Włoszech, Japonii i na Haiti, tsunami w Indochinach, katastrofa w Smoleńsku i Wojna o Krzyż
technologia: ipody i smartphony, Windows 200, XP, Vista, a potem Gates przechodzi na emeryturę.
YouTube, Google, Facebook, Grono, Myspace, Nasza Klasa, TGWTG!
Justin Bieber, Lady Gaga, Doda Elektroda, Majewski i Wojewódzki, Michael Jackson zmarł,
Sherlock, Dexter, HIMYM, Big Bang Theory, Supernatural i jakikolwiek serial/program, który powstał na YouTube (Nostalgia Critic, How it Should Have Ended, Epic Rap Battles of Hitory, Niekryty, R.W. Johnson)
South Park nareszcie jest dobry, Simpsonowie w końcu stają się wtórni, Pokemony podbijają Polskę, Futurama została zdjęta z anteny, przywrócona na antenę, a teraz zdaje się znowu ją zdejmują,
Władca Pierścieni, Incepcja, Avatar, Transformers niestety, Marvel zasypuje nas swoimi filmami, Batman doczekał się nowego oblicza i zrewolucjonizował sposób kręcenia filmów o superbohaterach,
Mass Effect, God of War, Wiedźmin, Xbox, PlayStation 2, Nintendo DS i Wii,
premier i jego brat bliźniak prezydent, Lepper wreszcie dorwał się do władzy, pierwszy czarny prezydent USA, Putin doszedł do władzy i rządził całą dekadę bez przerwy, Pomarańczowa Rewolucja, jesteśmy w UE, ale Mamy kryzys,
Długowieczny papież umiera, na jego miejsce przyszedł jakiś Niemiec, który nieźle wkurzył muzułmanów,
Emo, hipsterzy, PoKeMoNy, homoseksualiści masowo wychodzą z szafy i regularnie urządzają parady w śmiesznych strojach,

Tyle z pamięci, na pewno o czymś zapomniałem.
Avatar użytkownika
Luklaser
 
Posty: 534
Dołączył(a): Pn gru 27, 2010 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa Praga południe

Re: Roczniki Dwutysięczne, czyli lata 2000-2010

Postprzez Sorano » Cz kwi 25, 2013 1:34 pm

Jeszcze masowo roją się yaoistki i ałtoreczki.
Lata popularności "Harrego Pottera" i "Zmierzchu".
Sorano
 
Posty: 81
Dołączył(a): Wt paź 18, 2011 9:23 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roczniki Dwutysięczne, czyli lata 2000-2010

Postprzez UncleMroowa » Cz kwi 25, 2013 2:13 pm

Luklaser napisał(a): (...)Xbox, PlayStation 2, Nintendo DS i Wii, (...)
Tyle z pamięci, na pewno o czymś zapomniałem.


Nintendo Gameboy Advance, Nintendo GameCube, PlayStation 3, PlayStation Portable, Xbox 360.

Nie szukam zwady, uzupełniam. Ja wiem, że chciałeś wymienić tylko najważniejsze, ale c'mon - GBA się sprzedał *kilkakrotnie* lepiej niż pierwszy Xbox (plus, jest jakby ostatnim ze swojej linii).
Obrazek
YouTube
| Twitter | Facebook | FormSpring | DevianART

"TV says, donuts are high in fat kazoo,
Found a hobo in my room.
It's princess Leia, the yodel of life.
Give me my sweter
or I play the guitar.
Avatar użytkownika
UncleMroowa
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 244
Dołączył(a): N lip 31, 2011 6:14 pm
Lokalizacja: Kielcówek

Re: Roczniki Dwutysięczne, czyli lata 2000-2010

Postprzez speiderman » Pt kwi 26, 2013 12:37 pm

Nie za późno na takie podsumowanie :)? Ja sam w tym roku mam 10 rocznicę istnienia w sieci pod swoim pseudonimem, byciem czytelnikiem Psx Extreme i odkąd pod wpływem Stars in Black (którego pełny metraż nie wyszedł do dziś) zainspirowałem się z kolegą do kręcenia własnych amatorskich produkcji (z czego prawie nic nie wyszło), tak więc od 2000 do 2010 działo się tyle rzeczy, że musiałbym sam siedzieć nad postem z 1,5 godziny. W skrócie na pewno masowy rozwój sieci, rozwój technologiczny we wszystkim co się da, rozwój branży gier i znaczące rozwinięcie się rynku w Polsce oraz pojawienie się videorecenzji. Filmów, muzyki, gier i tego kto odszedł, a kto wyniósł się na wyżyny (małyszomania?) wymieniać nie będę, bo lista byłaby za długa nawet, gdybym ograniczył się tylko do swojej osoby.
Avatar użytkownika
speiderman
 
Posty: 1146
Dołączył(a): So paź 23, 2010 7:30 pm
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Roczniki Dwutysięczne, czyli lata 2000-2010

Postprzez Luklaser » So kwi 27, 2013 5:29 pm

UncleMroowa napisał(a):
Luklaser napisał(a): (...)Xbox, PlayStation 2, Nintendo DS i Wii, (...)
Tyle z pamięci, na pewno o czymś zapomniałem.


Nintendo Gameboy Advance, Nintendo GameCube, PlayStation 3, PlayStation Portable, Xbox 360.

Nie szukam zwady, uzupełniam. Ja wiem, że chciałeś wymienić tylko najważniejsze, ale c'mon - GBA się sprzedał *kilkakrotnie* lepiej niż pierwszy Xbox (plus, jest jakby ostatnim ze swojej linii).

Wyluzuj! Wspomniałem o Xboxie, z PlayStation to była literówka (cyfrówka?), chodziło mi oczywiście o PS3, a o GBA po prostu zapomniałem. Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz? ;-P
Avatar użytkownika
Luklaser
 
Posty: 534
Dołączył(a): Pn gru 27, 2010 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa Praga południe

Re: Roczniki Dwutysięczne, czyli lata 2000-2010

Postprzez roofix » So kwi 27, 2013 8:57 pm

Zastanawiałem się nad łatwiejszym podziałem dekady na charakterystyczne okresy.
2001-2003 - rozpoczęta zamachem na World Trade Center, początek paniki na punkcie Al-Kaidy i fanatycznego islamu, zakończona inwazją na Afganistan i Irak, wyraźny postęp elektroniczny (w tym gier, jak Gothik, Warcraft III, Medal of Honor, Call of Duty) i rozwój popularnych rodzajów muzyki (dla mnie to przede wszystkim zapoczątkowany przez The Offspring punk pop). Rozwój pierwszych popularnych portali społecznościowych jak fotka.pl, grono.net. Pojawienie się "dzieci neostrady" i efektów umasowienia Internetu (także popularność kafejek internetowych). Początek działalności MySpace, który przez długi czas będzie odgrywał rolę nie tylko portalu społecznościowego, ale miejsca, gdzie promować się będą zespoły muzyczne.
2004-2005 - lata bardzo ważne dla Polski - śmierć Jana Pawła II i konsekwencje dla Kościoła w Polsce, wejście do UE, SLD traci władzę na rzecz PO-Pisów, Samoobrony i LPR, Kaczyński prezydentem i premierem.
Do tego ważne wydarzenia w historii Internetu - pojawienie się YouTube'a i Facebooka. Kto by przypuszczał, że teraz będą odgrywać rolę wręcz społeczno-kulturową?
2005-2007 - lata traktowane wręcz jako parodia polityki, "ciemnoty, zabobonu, rządów idiotów", jak twierdzą niektórzy. Choć okres ten miał swoje dobre strony, to wyraźnie jest negatywnie postrzegany.
Internet się umasawia w ogromnym tempie, staje się rzeczą powszechnie dostępną także u nas. Wychowuje się na nim pokolenie kształcone w gimnazjach, co też tworzy specyficzne środowisko. Internet staje się poważnym medium głoszenia swoich poglądów i komentowania rzeczywistości. Wyraźnie można tu mówić o umasowieniu kultury i jej spadku, co wg mnie symbolizują "reformy" w Radiu Bis (obecnie Czwórka), które zamiast dotąd muzyki ogólnie mocniejszej i alternatywnej pod kierunkiem nowego szefa zaczyna puszczać muzykę popularną, co niemal doprowadza stację do zniknięcia z eteru.
Wyraźny pesymizm społeczny i nie zmienia tego wieść, że Polska i Ukraina zorganizują razem Euro 2012.
2007-2010 - zmiana u steru władzy. PiS zastępuje Platforma i po początkowej ogromnej popularności rządów, które wiele obiecują okazuje się dla wielu rozczarowaniem i nie słabnie krytyka w Sieci. Jednakże w mediach nowa władza nie spotyka się z taką falą krytyki jak wcześniejsza. Rozwój nowych trendów, do Polski docierają coraz bardziej echa postępowego, liberalnego Zachodu. Następuje też fala imigracji młodych ludzi, głównie do Niemiec, Holandii, Irlandii, czy Wlk. Brytanii, co wpływa na nowy wizerunek Polaków i zmiany w myśleniu i postrzeganiu świata u młodego pokolenia.
Dekadę w sumie można zakończyć na katastrofie smoleńskiej i ogromnej zmianie w postrzeganiu władzy, nowych trendach, oraz początku nowej fali popularności YT, czy Facebooka.
Ostatnio edytowano N kwi 28, 2013 3:30 pm przez roofix, łącznie edytowano 1 raz
roofix
 
Posty: 472
Dołączył(a): Pn lut 14, 2011 11:07 pm

Następna strona

Powrót do Pozostałe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości

cron