That Guy With The Glasses.pl -Doug walker czyli Nostalgia Critic, Chester A. Bum i inni - strona główna

Millenium

Czyli dyskusje o wszystkim i o niczym

Millenium

Postprzez Boniek » So maja 12, 2012 4:01 pm

Wszystko zaczęło się od tego, że na 18-ste urodziny dostałem ''Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet'', czyli pierwszą część trylogii "Millenium" Stiega Larssona. Następnie widząc, że drugą ekranizację książki, "Dziewczynę z tatuażem" reżyseruje nie kto inny, jak jak jeden z moich ulubionych reżyserów, David Fincher, wówczas od razu zabrałem się za czytanie książki. I przepadłem bezpowrotnie.

Larsson stworzył inteligentny, wciągający kryminał z surowym, sugestywnym klimatem. Na dodatek postacie są naprawdę świetnie napisane, zwłaszcza para głównych bohaterów. Mają osobowość, przeszłość, charyzmę. Z jednej strony mamy Mikaela Blomkvista, spokojnego, zrównoważonego dziennikarza i wydawcę czasopisma Millenium. Z drugiej Lisbeth Salander, genialną researcherkę, która przypomina bombę z opóźnionym zapłonem, bez uczuć i emocji. Przeciwieństwa się przyciągają, więc ten duet świetnie się sprawdza.

Fabuła i scenariusz sprawiają, że naprawdę nie można się oderwać od książki. Mi wystarczyły niecałe 2 dni, aby ją ukończyć. Te ponad 600 stron minęły bezpowrotnie.

Well, ktokolwiek czytał lub ma zamiar przeczytać?
Avatar użytkownika
Boniek
 
Posty: 250
Dołączył(a): Cz maja 05, 2011 12:19 pm
Lokalizacja: Bytów

Re: Millenium

Postprzez Mica » So maja 12, 2012 5:23 pm

Ja czytałam, ale dość dawno temu. Najbardziej podobała mi się pierwsza część głównie ze względu na przeciakawe przedstawienie postaci panny Salander, zagadka kryminalna niespecjalnie mnie zainteresowała. Drugi tom trochę mi się nudził, za to trzeci uważam za bardzo dobry. Z "Dziewczyną, która igrała z ogniem" miałam taki problem, że przez większość książki bohaterem jest Mikael, którego nie uważam za jakąś szczególnie ciekawą postać i nie raz przyłapywałam się na zasypianiu podczas jego rozdziałów. Kiedy Lizka wkracza do akcji jest już dużo lepiej.
"I have to blow everything up! It's the only way to prove that I'm not crazy."
Mica
 
Posty: 46
Dołączył(a): Śr cze 29, 2011 9:36 am

Re: Millenium

Postprzez Boniek » So maja 12, 2012 7:05 pm

Dla mnie Mikael jest ciekawą postacią, nawet zestawiając go z Lisbeth na pewno nie uznam go za mało ciekawego. Dziwi mnie tylko to, że w amerykańskiej ekranizacji jest taki mniej "badassowy", a Lisbeth mniej wybuchowa.
Avatar użytkownika
Boniek
 
Posty: 250
Dołączył(a): Cz maja 05, 2011 12:19 pm
Lokalizacja: Bytów

Re: Millenium

Postprzez Yume-chan » N maja 13, 2012 1:43 pm

Trylogię Millenium przeczytałam dawno temu i uważam ją za jedną z najlepszcyh serii kryminalnych.Bohaterowie są ciekawi,ale moją ulubioną jest Lisbeth za jej sposób bycia i inteligencję.Obejrzałam szwedzką wersję części pierwszej i mi się podobała za dobre odwzorowanie tego co było w książce.Amerykańskiej wersji nie widziałam,ale zamierzam obejrzeć.
Avatar użytkownika
Yume-chan
 
Posty: 45
Dołączył(a): Śr gru 15, 2010 7:21 pm

Re: Millenium

Postprzez Luklaser » Wt maja 15, 2012 10:21 am

Ja jestem póki co w środku pierwszej części. Ciągle czekam na ten zwrot akcji, który sprawi, że nie będę mógł się oderwać od książki. Póki co, czytam, bo wszyscy zachwalają trylogię. Na razie rzuciło mi się w oczy to, że akcja jest dosyć spokojna, seks jest naturalną relacją wśród bohaterów nawet po kilku dniach znajomości, a autor często używa angielskich wyrażeń tam, gdzie łatwo można by je zastąpić normalnymi ("prawnik był dla niej prawdziwym 'pain in the ass'"). Ale to nie krytyka, tylko głupie spostrzeżenia kogoś nie zna całości, więc spokojnie, mam jeszcze trochę stron do wyrobienia sobie opinii.
Avatar użytkownika
Luklaser
 
Posty: 534
Dołączył(a): Pn gru 27, 2010 12:41 pm
Lokalizacja: Warszawa Praga południe


Powrót do Pozostałe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron