That Guy With The Glasses.pl -Doug walker czyli Nostalgia Critic, Chester A. Bum i inni - strona główna

SOPA, PIPA i ACTA

Czyli dyskusje o wszystkim i o niczym

Re: SOPA, PIPA i ACTA

Postprzez ichabod » N sty 22, 2012 4:50 pm

Panika jest zawsze przesadzona, inaczej byś jej nie nazywała paniką ;) A cały dil polega nie na tym, co ten dokument nakazuje (choćby dostawcom internetowym by obawiając się o swoje interesy, monitorowali sieć, czego się internauci obawiają najbardziej), ale jak wielkie daje pole do nadużyć w zależności od interpretacji.

Zresztą, tutaj macie tekst w wersji PL http://www.mkidn.gov.pl/media/docs/2012 ... k_ACTA.pdf (ściągajcie zanim jakieś dzieciaki walną ddosem) i niech każdy sam zdecyduje co o tym sądzić ;)
Ostatnio edytowano N sty 22, 2012 4:53 pm przez ichabod, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
ichabod
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 1896
Dołączył(a): Śr sty 05, 2011 11:07 am
Lokalizacja: Toruń

Re: SOPA, PIPA i ACTA

Postprzez Tremirenes » N sty 22, 2012 4:53 pm

Myślę, że w ruch pójdą grzywny, a nie więzienia, jeśli znajdzie się ktoś na tyle pracowity by to kontrolować. Co może doprowadzić moją rodzinę na skraj bankructwa. Wygląda na to, że będę zmuszony wywalić pewną część plików z mojego komputera, znaleźć jakąś rozsądną księgarnię i sklep muzyczny. Wiecie ile można się namęczyć szukając w Grudziądzu symfonii Beethovena, czy "The Murder in Orient Expres"? O Sir.Terrym i Stanisławie Lemie nie wspominając. Na dobrą sprawę jest to konflikt o pieniądze, te zaś zwykle w większości trafiają do wydawców, a nie do tych którzy się faktycznie męczą - autorów(oczywiście martwi by nie mogli tego odebrać).


P.S. Walnijcie mnie, bo czuję że pierdzielę jak potłuczony
Avatar użytkownika
Tremirenes
 
Posty: 82
Dołączył(a): So gru 24, 2011 8:54 pm

Re: SOPA, PIPA i ACTA

Postprzez BTM » N sty 22, 2012 4:54 pm

Nie chce mi się czytać tego , co już spłodziliście, ale rozbawił mnie ten tekst:

ACTA obliguje dostawców Internetu do ujawniania danych osobowych osób podejrzanych o naruszanie prawa własności intelektualnej domniemanym posiadaczom praw autorskich (por. art. 11 ACTA). Dane te podlegają ujawnieniu na podstawie niejasnych standardów, przez organy, które trudno uznać za niezależne i bezstronne.


Artykuł 11 stwierdza, że o dane takie, może wystąpić z nakazem sąd cywilnoprawny na wniosek Poszkodowanego - zwracając się do osoby oskarżonej lub podejrzanej, oraz do osób pośredniczących w produkcji i dystrybucji dóbr łamiących prawa autorskie.

ACTA nie określa sposobów, jakich używać może SĄD - określa jedynie, że Strony (Państwo) powinny zapewnić, że sąd cywilnoprawny będzie dysponował takim mechanizmem.

Jeżeli ktoś nie przeczytał ustawy, (http://www.mofa.go.jp/policy/economy/i_ ... 105_en.pdf) (a raczej wytycznych, bo to nie ustawa) niech zrobi to teraz, i wróci do dyskusji.
Avatar użytkownika
BTM
 
Posty: 192
Dołączył(a): So paź 23, 2010 3:36 pm

Re: SOPA, PIPA i ACTA

Postprzez ichabod » N sty 22, 2012 5:28 pm

Innymi słowy, jeśli ktoś ma podejrzenie, że łamiesz prawo autorskie, to podaje Cię natychmiast do sądu, który w takim wypadku może poprosić ciebie albo twojego dostawcę internetu o ujawnienie rozmaitych informacji, które mogą być przydatne do rozpatrzenia sprawy (w tym np. informacje umożliwiające identyfikację kanałów dystrybucji usług, czyli w gruncie rzeczy choćby info czy ściągałeś muzę z torrentów czy z rapidshare, co będzie raczej w interesie twojego dostawcy żeby takie informacje mieć, dostarczyć je i mieć święty spokój), a kiedy uzna że zwłoka przy ich zbieraniu może spowodować straty dla ofiary, ewentualnie że będziesz sobie łamać prawa dalej, sąd może również bez konsultacji z kimkolwiek zastosować tzw. "środki tymczasowe", czyli np. wyłączyć ci Youtuba żebyś nie miał jak wrzucać np. swoich łamiących prawa autorskie AMV, o czym masz mowę w kolejnym artykule.

Popraw mnie jeśli się mylę, ale ja tak to wyczytałem z materiału źródłowego i jak najbardziej zgadza się to z tymi tekstami, jakie krążą po necie. Tak jak pisałem, pic polega nie na tym, co ACTA nakazuje, ale na możliwościach, jakie daje, a niestety przedstawiają się póki co jak niezły wrzód na tyłku dla przeciętnego internauty.
Obrazek
Avatar użytkownika
ichabod
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 1896
Dołączył(a): Śr sty 05, 2011 11:07 am
Lokalizacja: Toruń

Re: SOPA, PIPA i ACTA

Postprzez BTM » N sty 22, 2012 5:34 pm

a kiedy uzna że zwłoka przy ich zbieraniu może spowodować straty dla ofiary, ewentualnie że będziesz sobie łamać prawa dalej, sąd może również bez konsultacji z kimkolwiek zastosować tzw. "środki tymczasowe", czyli np. wyłączyć ci Youtuba żebyś nie miał jak wrzucać np. swoich łamiących prawa autorskie AMV, o czym masz mowę w kolejnym artykule.
Skąd taki wniosek? Art. 11 nie mówi nic na temat "kar" za opóźnienie w działaniu sądu więc proszę o podanie artykułu, który to definiuje - możliwe, że źle doczytałem (kilka musiałem czytać kilka razy).

Poza tym - sąd już w tym momencie może działać bez konsultacji z kimkolwiek i nakazać Twojemu operatorowi udostępnienie danych osobowych - to weszło w życie już długie lata temu i też były z tym afery (bo ISP muszą przechowywać np. logi użytkowników przez kilka lat, o ile mnie pamięć nie myli).

Najgorszym minusem dokumentu jest to, że nie definiuje on terminu osoby łamiącej prawo, więc ciężko powiedzieć, czy dotyczy on osoby która zakupuje czy tylko osób sprzedających / produkujących towar.
Avatar użytkownika
BTM
 
Posty: 192
Dołączył(a): So paź 23, 2010 3:36 pm

Re: SOPA, PIPA i ACTA

Postprzez Akane » N sty 22, 2012 5:40 pm

ichabod napisał(a):Popraw mnie jeśli się mylę, ale ja tak to wyczytałem z materiału źródłowego i jak najbardziej zgadza się to z tymi tekstami, jakie krążą po necie. Tak jak pisałem, pic polega nie na tym, co ACTA nakazuje, ale na możliwościach, jakie daje, a niestety przedstawiają się póki co jak niezły wrzód na tyłku dla przeciętnego internauty.

Na moje oko martwić się będzie można, jeśli za ACTA pójdą konkretne akty prawne. Sama ACTA niewiele zmienia wobec tego, co już mamy - imo wciąż martwić się mogą piraci/dystrybutorzy etc. zarabiający na piraceniu i rozpowszechniający oprogramowanie, do którego prawa autorskie mają osoby trzecie. Co do ujawniania danych osobowych - obecnie działa identyczne prawo i provider musi udostępnić dane użytkownika, o które zwraca się sąd/policja/prokuratura na czyjś wniosek.

YouTube już w tym momencie wyraźnie informuje, jeśli filmik narusza czyjeś prawa autorskie. Można zgłosić spór i wyjaśnić sytuację. Nie wydaje mi się, by ACTA podważała jakiekolwiek postanowienia odnośnie wykorzystywania materiałów osób trzecich na potrzeby recenzji/informacji etc.

Mogę się mylić, może faktycznie 26-ego obudzimy się w innym świecie, ale na razie ten cały krzyk kojarzy mi się z wieszczeniem końca świata w grudniu (i jakoś bardziej już mi się chce wierzyć w ten koniec świata niż zaciekłą inwigilację wszystkich Internautów).
Avatar użytkownika
Akane
 
Posty: 2082
Dołączył(a): So paź 23, 2010 4:06 pm

Re: SOPA, PIPA i ACTA

Postprzez Tremirenes » N sty 22, 2012 5:48 pm

Tak przy okazji: nie widziałem tak szybkiego napływu postów, od kiedy zorganizowałem z jednym gościem na forum o sir.Terrym naprzemienne pisanie postów w stylu sowieckim w zabawie pt. "Historia". Ponoć kiedy admini to zobaczyli turlali się ze śmiechu.
Avatar użytkownika
Tremirenes
 
Posty: 82
Dołączył(a): So gru 24, 2011 8:54 pm

Re: SOPA, PIPA i ACTA

Postprzez ichabod » N sty 22, 2012 5:54 pm

Artykuł 12 mówi o środkach tymczasowych. Rzuć okiem, ja to czytałem po polsku (link dawałem wyżej), poza tym prawnik ze mnie kiepski ;P

Poza tym - sąd już w tym momencie może działać bez konsultacji z kimkolwiek i nakazać Twojemu operatorowi udostępnienie danych osobowych

W ACTA informacje, jakich będą od ciebie żądać są zdefiniowane trochę szerzej niż tylko "dane osobowe", mi to brzmi wręcz jak cały zapis aktywności w sieci. Stąd ten cały krzyk o wpieprzaniu się w prywatność internautów, niezależnie czy ktoś ogląda kucyki czy seks z kucykami. W zasadzie tego dotyczy cała ta afera, nie tylko twardych zapisów (no bo zgadzamy się, że ACTA specjalnie szczegółowa nie jest), ale właśnie tego przyzwolenia na inwigilację. Zwyczajnie lepiej jest dmuchać na zimne

Mogę się mylić, może faktycznie 26-ego obudzimy się w innym świecie, ale na razie ten cały krzyk kojarzy mi się z wieszczeniem końca świata w grudniu

Po pierwsze, 26. stycznia akurat nic się nie zmieni, nawet jeśli ACTA miałaby faktycznie wywrócić świat od góry nogami, bo proces ratyfikacyjny jest nieco dłuższy (i szczerze mówiąc myślę, że znajdą się państwa, które pokażą jaja i tego nie przepchną). No a po drugie, to że trochę się cały sprzeciw zamienia w autoparodię to akurat standardowy proces, gdyby miało to polegać na rzeczowej dyskusji, to wszyscy by to olali ;P

Aha, dzięki Tremirenes za naprawdę wartościowy wkład w tę dyskusję :P
Obrazek
Avatar użytkownika
ichabod
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 1896
Dołączył(a): Śr sty 05, 2011 11:07 am
Lokalizacja: Toruń

Re: SOPA, PIPA i ACTA

Postprzez Tremirenes » N sty 22, 2012 5:59 pm

Nie ma za co. Chyba mam jeszcze gdzieś zapis rozdziału z owym spamem
Avatar użytkownika
Tremirenes
 
Posty: 82
Dołączył(a): So gru 24, 2011 8:54 pm

Re: SOPA, PIPA i ACTA

Postprzez BTM » N sty 22, 2012 6:04 pm

ichabod: prawie, akurat tutaj przykład YT może być nie trafiony, bo polski sąd nie ma prawa wydawać wyroków wobec YT, bo Google operuje z innego kraju. Ale rozumiem o co chodzi - zakładam natomiast, że jeżeli serwis jest odpowiednio zabezpieczony, tj. udostępnia mechanizmy (prawne) pozwalające na zgłoszenie roszczeń o usunięcie materiałów - jak to ma miejsce w wypadku YT - tam z automatu wszystkie materiały chronione prawem autorskim są blokowane, i najwyżej możesz Ty jako osoba przesyłająca wystąpić z wnioskiem o udostępnienie, jednocześnie zaznaczając, że przyjmujesz na siebie wszelką odpowiedzialność cywilnoprawną.

Jeżeli jakiś serwis nie oferuje takich mechanizmów, lub nie zareaguje na prośbę osoby posiadającej prawo do materiału na jego usunięcie, to sam sobie strzela w stopę.
Avatar użytkownika
BTM
 
Posty: 192
Dołączył(a): So paź 23, 2010 3:36 pm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Pozostałe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

cron