That Guy With The Glasses.pl -Doug walker czyli Nostalgia Critic, Chester A. Bum i inni - strona główna

Skyrim najlepszą grą cRPG?

Czyli dyskusje o wszystkim i o niczym

Skyrim najlepszą grą cRPG?

Postprzez Olagfigh » Pt sty 20, 2012 8:12 pm

Widziałem wiele komputerowych gier RPG. Grałem w kilka tytułów, z różnych podgatunków, od Baldur's Gate'a poprzez Gothica i Elder Scrolls aż do KOTORa. Nie będę ukrywać, że RPG to mój ulubiony typ gier i że najbardziej odpowiada mi rozgrywka przedstawiana w Elder Scrollsach. Pojedyncza postać z którą mogę się z łatwością utożsamić, klimatyczna muzyka, dużo ciekawych misji oraz gildii. Kupując laptopa zwracałem szczególną uwagę na to by najnowsza część ES z pewnością mi działała. Rzuciłem się jak szczerbaty na suchary tuż po premierze gry, zainstalowałem i pierwsze 20 poziomów to była dla mnie ogromna frajda. Miałem wrażenie, że to jest to czego oczekuję od gry cRPG.
W pewnym momencie zauważyłem kilka rzeczy które psują mi zabawę... pojawia się więc pytanie: Czy Skyrim jest najlepszą grą cRPG?
Do niedawna nie miałbym problemów z tym pytaniem, ale teraz gierka mnie coraz bardziej irytuje.
1. Nieśmiertelność postaci - o tak, to mnie doprowadza do szewskiej pasji. 1/3 postaci w grze jest nieśmiertelna, ponieważ są postaciami od misji. Gdyby to dotyczyło tylko głównego wątku, to mógłbym to przeboleć, ale nie... to dotyczy każdego bolka który może nam dać byle jaką misję. Nie można być już wredną postacią, która bierze towarzysza z misji i morduje go poza miastem. Nie można dać wycisk Gildii Złodziei której postępowanie szefa nie podobało się mojemu, barbarzyńskiemu charakterowi (gram postacią podobną do Conana). Morrowind był niesamowity pod tym względem, że tam można było zrobić wszystko. Nawet zamordować Viveca z którym fabularnie powinniśmy współpracować. W Skyrimie również nie powinno być ograniczeń.
2. Zbugowane misje - nie jedna, nie dwie, a dopatrzyłem się całkiem sporej ilości bugów. Przykład: pewien mężczyzna chciał, żebym odnalazł jego żonę. Znalazłem ją w wieży pełnej bandytów gdzie ona okazała się być ich hersztem. Nie myśląc za dużo (przypominam: gram barbarzyńcą) zaciukałem ją dwoma mieczami. Zabrałem jej pierścień, wróciłem do mężczyzny i opowiedziałem co się stało. Nazwał mnie "potworem" i zaatakował. Krzykiem posłałem go na przeciwległą ścianę... przestał mnie atakować, więc znów z nim porozmawiałem. Zapytał: "masz jakieś wieści?"... wybrałem inną odpowiedź dzięki której zyskałem nieco złota. Gość chciał wrócić do domu i pobiegł do wyjścia. Dogoniłem go, porozmawiałem z nim po raz trzeci i wybrałem trzecią odpowiedź na "jakieś wieści?".
Mógłbym podać więcej przykładów, ale nie chcę zanudzać. Dodam tylko, że pierścień żony wciąż tkwi w moim ekwipunku i rzecz jasna nie mogę go sprzedać bo... jest przedmiotem potrzebnym do misji -.-
3. Banalnie niski poziom trudności - początek może nawet się wydać trudny. Później, gdy zrobi się maga lub zabójcę nic ani nikt nie jest w stanie zagrozić postaci. Sam gram postacią niezbyt skomplikowaną. Ot wyjmuję dwie bronie i leję po łbach, ale jeden znajomy grał magiem a drugi zabójcą. O ile mag na pierwszych poziomach wcale nie był taki kozak, to zabójca dość szybko stał się terminatorem zdejmującym Giganty na cios mając najgorszy z możliwych sztyletów w łapie. Jak? Otóż ma on mnożnik 15x obrażenia zadawane z ukrycia oraz 2x te obrażenia z przedmiotu co daje mu mnożnik 30x obrażeń. Przy maksymalnym skradaniu jego postać jest nie do zabicia. Żaden smok, gigant, mamut itp. nie przeżyje jego ciosu z ukrycia. Latających smoków również nie musi się obawiać mając to swoje skradanie. Totalny bezsens ze strony twórców gry.
4. Używaliście konsoli do zmiany postaci na smoka, kurę czy mamuta? Jeśli nie, to wiedzcie że twórcy dali możliwość pobiegania sobie kurą, niestety zapomnieli jednak to dopracować i można zapomnieć o kamerze z 3 osoby bo ta zlewa się z teksturami podłoża i wygląda to dość paskudnie. Nie rozumiem po co wstawili coś takiego, nie sprawdzając nawet czy to działa. Po co jest granie smokiem skoro nie można nim nawet latać xd. Na szczęście moderzy rozwiązali ten problem, ale to nie tak powinno być.

Nie powiem, misje są fajne w Skyrimie, fabuła jest dobra, walki ze smokami są emocjonujące, ale jak czasem się trafi na takiego bubla to psuje to cały poprzedni efekt. Jakby co, to mam obecnie 34 poziom i zero ochoty do kontynuowania rozgrywki. Jak dla mnie to Skyrim nie jest jednak najlepszą grą cRPG, miał duże szansę nią być ale schrzanił misję. Może na grę roku zasługuje, ale nie na miano najlepszej gry, chociaż było naprawdę blisko.
"Hey is it true that when koreans want to marry a girl they gotta defeat her father in Starcraft?"
Avatar użytkownika
Olagfigh
 
Posty: 118
Dołączył(a): Śr lip 20, 2011 3:33 pm

Re: Skyrim najlepszą grą cRPG?

Postprzez ichabod » Pt sty 20, 2012 8:17 pm

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
ichabod
Recenzent
Recenzent
 
Posty: 1896
Dołączył(a): Śr sty 05, 2011 11:07 am
Lokalizacja: Toruń

Re: Skyrim najlepszą grą cRPG?

Postprzez Olagfigh » Pt sty 20, 2012 10:48 pm

Ten obrazek nawet nie wymaga komentarza... :?
Mam wrażenie, że Bethesda spieszyła się z wydaniem tej gry i przetestowała swoje dzieło tylko z grubsza. Świeżo po instalacji, pobrałem ponad 1Gb patch a i tak dochodziło do absurdów.
"Hey is it true that when koreans want to marry a girl they gotta defeat her father in Starcraft?"
Avatar użytkownika
Olagfigh
 
Posty: 118
Dołączył(a): Śr lip 20, 2011 3:33 pm

Re: Skyrim najlepszą grą cRPG?

Postprzez roofix » Pt sty 20, 2012 10:49 pm

"Najlepsza gra cRPG" - to rzecz względna, umowna. Zależy też, w jakich kategoriach. Trudno też byłoby pytać się o opinie osobę nie znającą się na grach, czy też miłośnika np strategii turowych.
To ludzie musieliby uznać tę grę za najlepszą, ale trudno, by to zrobili wszyscy, Część może uznać za najlepszą, ale wcale nie będą stanowić pod tym względem większości, nawet nie bezwzględnej.
roofix
 
Posty: 472
Dołączył(a): Pn lut 14, 2011 11:07 pm

Re: Skyrim najlepszą grą cRPG?

Postprzez Olagfigh » So sty 21, 2012 12:21 am

"Najlepsza gra cRPG" - to rzecz względna, umowna.


Nigdy nie twierdziłem inaczej. Po prostu wielu ludzi uważa, że Skyrim jest najlepszy z najlepszych, a ja jedynie staram się wziąć to pod lupę i ocenić Skyrim według własnego gustu. Nie miałem zamiaru prowadzić ankiety na temat najlepszej gry cRPG, lecz podyskutować na temat tej jednej gierki.
Równie dobrze mógłbym zrobić recenzję, ale za recki postanowiłem się nie brać.
"Hey is it true that when koreans want to marry a girl they gotta defeat her father in Starcraft?"
Avatar użytkownika
Olagfigh
 
Posty: 118
Dołączył(a): Śr lip 20, 2011 3:33 pm

Re: Skyrim najlepszą grą cRPG?

Postprzez Hiena » So sty 21, 2012 7:19 pm

Skyrim najlepszym TESem? Tak.
Skyrim najlepszą grą cRPG? Na pewno nie.

Ja równierz strasznie lubie gatunek gier cRPG i dobrze bawiłem się grając w Skyrima (w przeciwinieństwie do poprzednich części, do których nie mogłem się przekonać) to jednak jest to tylko TES ze wszystkimi zaletami i wadami serii. W historii gier było znacznie więcej gier którym należy się ten status np. Torment, Arcanum czy Fallout 1 i 2.
Uczcie się od Hien. Idźcie przez życie ze śmiechem.
Avatar użytkownika
Hiena
 
Posty: 24
Dołączył(a): So lip 23, 2011 2:08 pm


Powrót do Pozostałe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości

cron